A FIFA azért büntette meg a londoni klubot, mert a vizsgált közel száz átigazolási ügyből
29 esetben vétett a 18 éven aluli külföldi futballisták szerződtetésének szabályai ellen,
illetve számos szabálytalanságot követett el a regisztrációs eljárásban. A Chelsea-nek mellékbüntetésként 600 ezer svájci frankot (168 millió forint) is fizetniük kell, és a helyzet rendezésére három hónapot kaptak.
A FIFA egyúttal az angol tagszövetséget is elmarasztalta, 510 ezer svájci frankos bírságot rótt ki rá, és hat hónapot adott arra, hogy tegye világossá, illetve rendezze a kiskorúak nemzetközi átigazolására vonatkozó szabályozását.
Mindkét döntés ellen lehetőség van fellebbezésre a FIFA illetékes bizottságánál, végső soron pedig - amennyiben erre szükség lesz - a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) határoz. A Chelsea már jelezte is, hogy megtámadja a döntést, egyúttal hangsúlyozta: "kategorikusan visszautasítja", hogy megsértette volna a szabályozást. A fellebbezés elhalaszthatja a büntetés hatályba lépését, vagyis elképzelhető, hogy ezen a nyáron még tud igazolni a Chelsea új játékosokat.
A nemzetközi szövetség hasonló érveléssel a Real Madridot és az Atlético Madridot is megbüntette 2016 januárjában. Előbbinek a CAS-nál sikerült elérnie a határozat felfüggesztését, utóbbinak viszont 2018 januárjáig érvényben maradt az átigazolásokból történt kizárása.
A Barcelonát 2014-ben hasonló okból szintén két időszakra zárták ki az átigazolásból.