A látvány-csapatsport támogatásával összefüggésben a sportfejlesztési programok 2019/2020-as támogatási időszak vonatkozásában jóváhagyott együttes összege nem haladhatja meg az 50 milliárd forintot – jelent meg a kormányrendelet a Magyar Közlönyben, amelyről először a 24.hu írt. Az érintett sportági szakszövetségeknek - labdarúgás, jégkorong, kézilabda, kosárlabda, röplabda és vízilabda - január 15-ig kell megküldeniük a stratégiai fejlesztési koncepciójukat a sportért felelős Emberi Erőforrások Minisztériumának, és javasolniuk kell a keretösszeg részesedési arányát. A felosztási arányt a kormány hagyja jóvá, arról február 15-ig értesítik a sportági szakszövetségeket, amelyek ezt követően a honlapjukon közzéteszik.
A kormányrendelet a pénz felhasználásának ellenőrzését szigorítását is tartalmazza.
Az 50 milliárd forintot a korábbi években jóval meghaladták a hat szövetség által lehívott támogatások. A tavalyi adatok még nem ismertek, de
- 2016-ban 113,2 milliárd,
- 2017-ben pedig 93,6 milliárd forint
jutott labdarúgásra, jégkorongra, kézilabdára, kosárlabdára, röplabdára és vízilabdára.
Minden látványsportágat drasztikusan érinti a döntés – mondta a döntésről az InfoRádiónak a Magyar Kézilabda Szövetség operatív igazgatója.
Novák András kifejtette: azzal egyetért, hogy maximalizálni kell a különböző sportágaknak az elkölthető tao-pénz mennyiségét, és azzal is, hogy ezzel a limittel a szövetségek tisztában legyenek, de a mostani mértékkel lehet vitatkozni.
„Az elv jó, a gondolattal egyetértünk, de a drasztikusság meglepő.
Lehetnek olyan szempontok, amelyekkel nem vagyunk tisztában, de nekünk az a feladatunk, hogy felhívjuk a döntéshozók figyelmét arra, hogy ha ez ilyen mértékű lesz, az a sportágakban mit okoz” - közölte.
Az operatív igazgató bízik abban, hogy még az Emmivel közösen elkészíthetnek egy javaslatot, hogy a csökkentés évről évre olyan ütemű legyen, hogy ne okozzanak vele nagyobb bajt.
Az érintett sportági szövetségek egyeztetnek a témában, az állásfoglalást közösen terjesztik majd a minisztérium elé, és a tárca viheti a kormány elé az ügyet.
A sportnapilapnak Vári Attila, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke azt mondta: jelenleg is folyamatos az egyeztetés az állami sportirányítás és az érintett országos sportági szakszövetségek között, hogy a módosítások gyakorlati megvalósítása milyen módon történjen, s a szövetség az egyeztetések során természetesen a legnagyobb mértékben igyekszik a póló sportszakmai érdekeit érvényesíteni.
Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség szóvivője azt közölte: "vannak kérdéseink, igyekszünk egyeztetni az illetékesekkel, ezért az állásfoglalásunkat egyelőre még nem tudjuk megfogalmazni, de bízunk benne, hogy az elkövetkező napokban már tisztán látunk.”
A jégkorongban a létesítményfejlesztési programot érzik veszélyben.
"A tao-keretösszeg drasztikusan alacsony mértéke és azonnali hatályú bevezetése rendkívül kedvezőtlen hatással lehet a szövetség és a klubok működésére. Elkezdtük a meglévő jégpályák rekonstrukcióját, a jövőben több újat is építenénk, olyan településeken is lehetőséget adnánk arra, hogy a gyerekek korcsolyázhassanak és jégkorongozhassanak, ahol ez korábban elképzelhetetlen volt. Ezek mind kútba eshetnek, ha az új rendelkezés valamiféle korrekciójára nem kerül sor" - mondta Sipos Levente, a magyar szövetség főtitkára.