A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) márciusban hozta nyilvánosságra az új idénytől működő produktivitási támogatás pontszámítási rendszert, amely az utánpótlás-neveléssel foglalkozó sportszervezetek teljesítményét méri azon keresztül, hogy az ott nevelt fiatal labdarúgók milyen mértékben kapnak szerepet a felnőtt labdarúgásban.
A szövetség négymilliárd forintot különített el a most bevezetett produktivitási rendszerre.
Az MLSZ abban bízik, hogy az évek múlásával majd folyamatosan növelni kell az összeget, mert az azt jelentené, hogy jobb futballistákat neveltek a klubok. A szövetség honlapján közzétett videóban magyarázta el az új rendszer lényegét.
Egy sportszervezet produktivitásának mérése pontrendszer segítségével történik. A pontok számításának alapja az adott sportszervezethez köthető labdarúgónak a figyelembe vehető mérkőzéseken/bajnokságokban pályán töltött perceinek száma. Egy futballista pályafutása két részre osztható:
19 éves koráig tart a képzési időszaka, melyet a produktív szakasz követ,
amelyben már pontokat termel a nevelőklubjai számára, mégpedig minden alkalommal, amikor tétmérkőzéseken (hazai vagy külföldi bajnoki), felnőtt- vagy utánpótlás-válogatott mérkőzéseken, illetve nemzetközi kupamérkőzéseken pályára lép – olvasható az MLSZ internetes oldalán.
- Egy játékos produktivitási pontszáma úgy jön ki, hogy a játszott percek számát össze kell szorozni a produktivitási súllyal.
- A produktivitási súly legkisebb szorzója 0,25 (NB III – U19-es játékos), legmagasabb pedig 3,0 (Top 5 bajnokság, felnőtt A-válogatott mérkőzés).
Sipos Jenő, az MLSZ szóvivője az InfoRádiónak korábban hangsúlyozta, hogy a fiatal játékosok szerepeltetését célzó közvetlen ösztönzés helyére a kizárólag objektív eredményességen alapuló produktivitási rendszer lép.
Az MLSZ a korábbi fiatalszabályról azt írta, a cél helyes volt, de a klubok egyre kevésbé követték.
A szövetség jelezte, hogy a produktivitási rendszert egyéves előkészítő munka, és a nemzetközi minták tanulmányozása előzte meg. A 2017–2018-as szezon második felében került sor a tesztidőszakra, a július 21-én kezdődött új szezontól pedig már ezen pontok alapján részesülhetnek támogatásban a klubok. Fontos hangsúlyozni, hogy a támogatásokból nemcsak a 32 profi klub részesülhet – a négymilliárd forintos keretből nagyjából 300-350 utánpótlásegyesület juthat forrásokhoz minden idény után.