Tizenhat alapítványt hozott létre egy füst alatt az Országgyűlés - a nap hírei

Infostart
2021. április 27. 22:00
Egy nap alatt 183 ember halt meg a koronavírus okozta betegség szövődményeiben Magyarországon. Összesen 16 alapítványt hozott létre az országgyűlés, ebből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lesz. Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Monetáris Tanács. Az InfoRádió legfontosabb keddi hírei.

Egy nap alatt 183 ember halt meg a koronavírus okozta betegség szövődményeiben Magyarországon, újabb 1253 embernél igazolták a kórokozót. 6360 beteget ápolnak kórházban, közülük 753-an vannak lélegeztetőgépen. Az aktív fertőzöttek száma 254 ezerre csökkent. A járvány kezdete óta már csaknem 27 ezren haltak meg a betegségben. A beoltottak száma meghaladja a 3 millió 670 ezret, több mint 1 millió 700 ezren már a második adagot is megkapták.

A települések 99 százalékán továbbra is jelen van koronavírus – hangsúlyozta az országos tisztifőorvos. Müller Cecília az operatív törzs tájékoztatóján elmondta: a két másik mutációból létrejött harmadik, indiai vírus változatot még nem mutatták ki Magyarországon.

Minden héten ingyenes tesztet követel az óvodásoknak és iskolásoknak a Demokratikus Koalíció. Az ellenzéki párt szerint a kormány nem veszik komolyan a veszélyt, hiába közelíti a 30 ezret a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma Magyarországon.

Szlovákiában csütörtöktől már a 16. életévüket betöltött fiatalok is megkaphatják a koronavírus elleni védőoltást. Az öt és félmilliós országban eddig valamivel több mint egymillió embert oltottak be, de a kormány célja az, hogy június végéig minden regisztrált megkapja a vakcinát.

Összesen 16 alapítványt hozott létre az Országgyűlés, ebből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lesz. A Párbeszéd, a Jobbik, az MSZP, a DK, az LMP és a Momentum közölte: ha 2022-ben hatalomra kerül, újra állami irányítás alá vonja az alapítványi fenntartásba került egyetemeket.

Állami tulajdonú, de nem hasznosított ingatlanokat kaphatnak meg önkormányzatok és egyházak közfeladat ellátására - így módosította a vagyongazdálkodási törvényt a parlament. Mások mellett az Erzsébet Alapítvány tulajdonába kerül ingyenesen az egykori csillebérci úttörőtábor.

Létrehozta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságot az Országgyűlés. A jövőben ez a hivatal felügyeli a bírósági végrehajtói szervezetet és látja el a dohánytermékek kiskereskedelmével, illetve a szerencsejáték-szervezéssel kapcsolatos hatósági feladatokat.

Stratégiai megállapodást kötött a kormány a Fudan Egyetemmel. Az innovációs miniszter az aláírás előtt azt hangsúlyozta, hogy a déli városkapu komplex fejlesztése alkalmas lesz a diákváros és a kínai intézmény befogadására is.

Létrejön a kínai-magyar légi Selyemút. Az erről szóló megállapodást a Budapest Airport, a kínai Henan Airport Group, és egy kínai-magyar üzleti és logisztikai fejlesztő vállalat írta alá. A projekt keretében megépülhet egy új, dedikált logisztikai bázis a repülőtéren.

A jegybank továbbra is az infláció tartós emelkedésének elkerülését tartja szem előtt a jelenlegi bizonytalan helyzetben - derül ki a kamatdöntő ülés után kiadott közleményből. A Monetáris Tanács a vártnak megfelelően nem módosította az alapkamat 0,6 százalékos szintjét és a kamatfolyosó sem változott.

Az idei és a jövő évi költségvetési hiány csökkentését sürgeti a Költségvetési Tanács. A testület azt kéri, hogy a legutóbb elfogadottnál legyen alacsonyabb az idei deficit, és a 2022-es költségvetési törvénytervezetben megjelölt 5,9 százalékos hiányt is mérsékelje a kormány.

Az Állami Számvevőszék szerint hosszú távon is növelheti Magyarország államadósságát az európai helyreállítási terv hitelből finanszírozott része. Az elemzők kiemelik, hogy az uniós alapból mintegy 5900 milliárd forint jut Magyarországnak, ebből 3400 milliárd forint hitel.

Az MSZP európai parlamenti képviselője szerint a kormányfő zsarolni próbálja az Európai Uniót az újjáépítési alappal kapcsolatban. Ujhelyi István azt mondta: Orbán Viktor az Európai Bizottság elnökével folytatott pénteki megbeszélésen utalt arra, hogy az országgyűlés addig nem ratifikálja az uniós hitelfelvételhez szükséges törvényjavaslat, amíg Brüsszel a jogállamisági kritériumokhoz köti a források felhasználását.

A német pénzügyminiszter szerint új szintre emeli az európai egységfolyamatot a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozását szolgáló uniós helyreállítási alap. A közös német-francia javaslat alapján a források legnagyobb részét az éghajlatváltozás megfékezését, illetve a társadalom és gazdaság digitalizációját szolgáló beruházásokra, fejlesztésekre fordítják majd.