Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Balázs Péter kapta a Karinthy-gyűrűt

Infostart / MTI
2024. december 11. 22:59
A köz szolgálatáért végzett tevékenység és a példaértékű szakmai munka elismeréseként tíz kategóriában adták át a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított szakmai díjakat szerda este Budapesten.

Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, filmrendező, a Művészetek Palotája vezérigazgatója az ünnepségre küldött videóüzenetében úgy fogalmazott, a díjátadón "a bennünket körülvevő kortárs magyar kultúra kiemelkedő alakjait ünnepeljük, akik értékteremtő tevékenységükkel gazdagítják mindennapjainkat", akik "nemcsak szakmai kiválóságukkal, hanem emberségükkel és hivatás iránti szenvedélyükkel is kiemelkednek".

Az elismerések nem csupán jutalmak, hanem kifejezik azt is, hogy "észrevesszük és megbecsüljük azokat, akik munkájukkal értéket hoznak létre és összekovácsolják közösségeinket", valódi kultúrát és tudást közvetítenek a társadalom számára - tette hozzá.

A Karinthy-gyűrűt Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, a szolnoki Szigligeti Színház volt igazgatója kapta.

Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a díjazottat méltatva azt mondta, hogy az egyik legnépszerűbb nevettető a nagy klasszikusoktól a 20. századi szerzőkig, a drámától az operettig, a színház mellett filmekben, tévé- és rádiójátékokban is megmutatta tehetségét.

Színészként és rendezőként mintegy 200 bemutatót jegyez, de nemzedékek ismerik jellegzetes hangjáról is, amelyet világsztároknak és magyar rajzfilmkaraktereknek - mások mellett Mekk Eleknek - kölcsönzött - mondta a vezérigazgató, hozzátéve, hogy

az 1975-ben alapított díjat az idén 50. alkalommal adják át a szórakoztató műsorokban nyújtott kiemelkedő előadói tevékenységért.

Az egy nemzetben való gondolkodás ügyének előmozdításáért járó Duna-díjat Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja vehette át.

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója átadja (b) a Duna-díjat Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendezőnek a Nemzeti Színház főigazgatójának, a Magyar Teátrumi Társaság elnökének, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnökének, az MMA tagjának a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított szakmai díjak átadásán a Thália Télikertben 2024. december 11-én. (MTI/Kovács Attila)

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója kiemelte, hogy Vidnyánszky Attila mind rendezőként, mind vezetőként a nemzet egységét képviseli.

A Nemzeti Színház élén eltöltött évek alatt nemcsak a színházi kultúra magas színvonalát tartotta fenn, hanem a határon túli magyar színházakat is bevonta az anyaországi kulturális keringésbe, a Magyar Teátrumi Társaság és a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnökeként pedig generációk gondolkodását és jövőjét alakítja a magyar kultúra fejlődésének szolgálatában - fogalmazott a vezérigazgató.

Hozzátette, hogy a díjazott munkássága egyszerre szól a szakmának és a közönségnek, egyaránt üzen a múltnak és a jövőnek, életútja bizonyíték arra, hogy a művészet ereje nemcsak megőrizni, hanem megújítani is képes a kultúrát.

A Sára-Csoóri-életműdíjat Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, a Macskafogó alkotója vehette át.

Az életműdíjjal egyszerre két személyiségnek állít emléket az alapító: a nemzet művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas, Balázs Béla-díjas operatőr, filmrendező Sára Sándornak, valamint a nemzet művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas költő, esszé- és prózaíró Csoóri Sándornak.

Az ismeretterjesztői Tőkéczki László-díjat Mező Gábornak ítélte oda a kuratórium. A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett újságíró Magyarország 1945 utáni történetét, a rendszerváltást, valamint a posztkommunista hatalomátmentést kutatja. Az M5 kulturális csatorna nézői a kommunista időszak gazdasági maffiájáról szóló Vörös polip című műsorból, a Kossuth rádió hallgatói pedig Az este házigazdájaként ismerhetik.

A díjjal a Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár, a Duna Televízió alapító kurátora, valamint a közmédia számos műsorának házigazdája és közreműködője előtt tisztelegnek.

Budapest, 2024. december 11. A Tőkéczki László-díjas Mező Gábor kutató, újságíró, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető kutatója, Radványi Dorottya kiemelt szerkesztő-műsorvezető, a Wacha Imre-díjas Dióssy Klári, a Duna és a Kossuth Rádió műsorvezetője, az Egyesy Géza-díjas Ternovácz István újságíró, a Knézy Jenő-díjas Szöllősi György, az Európai Sport Média alelnöke, az MTVA Sportkoordinációs Szerkesztőbizottságának elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Gyukity István-díjas Császár Attila, a MTVA Hírigazgatóságának hírterületi vezető szerkesztője, Gulyás István, az M5 csatornaigazgatója, a Herczeg Ferenc-díjas Nagy Katalin, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetéssel és Kazinczy-díjjal elismert újságíró, az M5 kulturális csatorna szerkesztője, Andrónyi Kolos, a Duna csatornaigazgatója, a Sára-Csoóri életműdíjas Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész, Eredics Gábor, a Dankó Rádió csatornaigazgatója, a Dohnányi Ernő-díjas Szvorák Katalin Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas, a Magyar Érdemrend középkeresztjével kitüntetett népdalénekes, előadóművész, Novotny Zoltán szerkesztő-műsorvezető, Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és a Duna-díjas Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke, az MMA tagja (b-j) a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított szakmai díjak átadásán a Thália Télikertben 2024. december 11-én (MTI/Kovács Attila)

Herczeg Ferenc-díjban Nagy Katalin, az M5 kulturális csatorna és a Kossuth rádió szerkesztője részesült. Az elismeréssel a 161 éve született író, újságíró, az Új Idők irodalmi hetilap főszerkesztője, a Magyar Figyelő című lap szerkesztő-újságírója, a Petőfi Társaság elnöke előtt tiszteleg az alapító.

A Magyar Rádió egykori zenei igazgatója, a Zeneakadémia hajdani főigazgatója, a Corvin-lánccal és Kossuth-díjjal kitüntetett zeneszerző, karmester, zongoraművész és pedagógus emlékére alapított

Dohnányi Ernő-díjat Szvorák Katalinnak, a Magyar Érdemrend középkeresztjével kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekesnek ítélte oda a kuratórium.

Dióssy Klári, a Duna és a Kossuth rádió műsorvezetője kapta a Wacha Imre-díjat, amely a rádiós és televíziós munkatársakat több mint 50 évig oktató beszédtanárnak, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével és Arany Kazinczy-díjjal kitüntetett életműdíjas nyelvésznek állít emléket.

A magyar nemzeti hírügynökség alapítója, az MTI kiemelkedő szerkesztője és parlamenti tudósítója előtt tisztelgő Egyesy Géza-díjban Ternovácz István, a közmédia délvidéki tudósítója, a Kossuth rádió Határok nélkül és a Hajnal-tájban című műsorának munkatársa részesült.

Az MTVA 2021-ben elhunyt hírigazgató-helyettesének emlékére alapított Gyukity István-díjat Császár Attila, az M1 aktuális csatorna riportere vehette át.

A sportújságírók díját, a közmédia életműdíjas főmunkatársának, legendás sportriporterének emléket állító Knézy Jenő-díjat Szöllősi György, az Európai Sport Média alelnöke, az MTVA Sportkoordinációs Szerkesztőbizottságának elnöke és a Nemzeti Sport főszerkesztője kapta.

Az elmúlt évekhez hasonlóan a közszolgálati média díjait 2024-ben is a Hollóházi Porcelánmanufaktúra készítette.

A közszolgálati média díjátadó gáláját december 20-án 21 órakor az M5 kulturális csatorna is bemutatja.