A Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány 2017 óta minden évben kiosztja a Kopp Mária – Skrabski Árpád kutató házaspárról elnevezett díjat. A kitüntetést azok kapják, akik a családokért, kisebb és nagyobb közösségekért dolgoznak az élet legkülönbözőbb területein. A díjat életútján vagy hivatásán keresztül kiemelkedő példát mutató személy, házaspár, illetve kutató kaphatja.
Az Index beszámolója szerint az egyéni kategória fődíját 2024-ben Kocsisné Gál Csilla kaptak, a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért elnöke. 10 éve alapította az alapítványt, pedagógusképzéssel és érzékenyítő gyerekfoglalkozásokkal segíti a diabéteszes gyerekek integrációját, ezzel hatalmas terhet véve le a szülők válláról.
Az egyéni kategória közönségdíjasa Galamb Alex, pék-cukrász szakoktató. A Sütni jó! Alapítvány létrehozója, aki mélyszegénységben élő gyerekeket tanít pék és cukrászsütemények készítésére. Hernádnémetiben a saját házában kialakított sütödében áldozatos munkával segíti, inspirálja a gyerekeket a szabadidő hasznos eltöltésére.
A házaspár kategória fődíjasai Pécsi Rita és Uzsaly Zoltán, neveléskutató és nyugalmazott koordinátor. Egész életüket a nevelés és a család szolgálatában töltötték. Az elmúlt 15 évben az egyéb tevékenységek mellett Pécsi Rita férjének maximális támogatásával évi 400 előadást tartott szülőknek, nevelőknek, intézményvezetőknek, melyek mind azt célozzák, hogy többen élhessenek egészséges kapcsolatokban, családban, jó légkörű, támogató intézményekben – olvasható.
A házaspár kategória közönségdíjasai Győri-Nádai Réka és Győri Zoltán, társasjátékos, tréner házaspár, akik 2017 óta vezetik a Mit Játsszunk? Vlogot, melynek célja a közös játék, mint minőségi együtt töltött offline idő népszerűsítése. Több száz, mindenki számára nyitott társasjátékos rendezvényt, tréninget tartottak már és vezetnek országszerte. Hozzájuk is köthető Magyarországon a társasjátékok reneszánsza, ők vezetik a legnagyobb játékosközösségi felületet itthon.
A tudományos kategória fődíjasa 35 év alatti kategóriában Pátkainé Bende Anna, tanársegéd, a Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskola doktorjelöltje, okleveles közgazdász és tanár, a Széchenyi István Egyetem oktatója. Tudományos kutatásai középpontjában a családbarát aspektus vizsgálata áll, doktori értekezését a hazai családbarát munkahelyek témájában írja.
A tudományos kategória díjazottjai
A tudományos kategória közönségdíjasa 35 év alatti kategóriában Kassai Szilvia, a Szegedi Tudományegyetem tanársegédje, interkulturális pszichológia szakértő, a pszichológia tudományok doktora. Kutatásaiban szenvedélybeteg szülők mellett felnőtt gyermekek életvilágát vizsgálja, hogy milyen hatással van ez a felnőtt életszakaszra, hogy miképpen lehet a gyermekkor terhei ellenére, azokat feldolgozva teljes életet élni.
A tudományos kategória fődíjasa 35 év feletti kategóriában Forgács Attila, a Pannon Egyetem oktatója, klinikai szakpszichológus. A rendszerváltás idején abban a debreceni teamben dolgozott, amely Magyarországon meghonosította többek között az együttszülést, a szülésfelkészítést, a rooming-in rendszerű gyermekágyas ellátást, a hospice mozgalmat, a thanatológiát, a pszichoonkológiát. Tudományos csapata 1992-ben elsőként nyerte el Európában a Bababarát kórház címet a WHO-tól.
A tudományos kategória közönségdíjasa 35 év feletti kategóriában Ceglédi Tímea, a Debreceni Egyetem Nevelés- és Művelődéstudományi Intézetének adjunktusa. Kutatásainak középpontjában a nehéz sorsuk ellenére sikeres, reziliens tanulók és pedagógusaik állnak. Kezdeményezője és koordinátora a generációk közötti párbeszédet ösztönző Átkapcsolás című podcast sorozatnak.