Burger Barna gyermekkori álmát valóra váltva tíz évvel ezelőtt járta végig az országos kéktúra 1180 kilométeres útvonalát. A 2017-ben elhunyt fotográfus a barangolás alatt készült fotóit és a hozzájuk fűződő gondolatait könyvvé formálta, amely a Magyar Természetjáró Szövetség gondozásában 2015-ben jelent meg Kékvándor címmel. A Capa Központ rendezésében a Magyar Természettudományi Múzeum kupolacsarnokában tárlat nyílt, amely ugyanazt a címet kapta, mint Burger Barna könyve. Az október végéig megtekinthető kiállításon nemcsak az album anyagából, hanem a túra alatt készült mintegy 40 ezer fotográfia gondos válogatásából látható száz kép.
A Capa Központ és a tárlat kurátora, Csizek Gabriella az InfoRádióban elmondta: annak ellenére, hogy Burger Barna fotóművészi pályája korán lezárult – ötvenegy éves korában halt meg 2017 februárjában –, „teljességet tud mutatni”. Kiemelte, hogy egy nagyon sokoldalú személyiség volt, aki könyveket írt, fotózott, 2013 májusa és 2014 novembere között pedig teljesítette az országos kéktúrát, miközben kamerájával vagy fényképezőgépével hol a természet szépségeit, hol annak meglepő furcsaságait örökítette meg. A kurátor hozzátette: Burger Barna életpályája és munkássága sokkal gazdagabb, mint amit a Kékvándor című kiállítás bemutat, de ettől függetlenül érdemes megnézni a tárlatot, mert igazi különlegességekkel lehet találkozni.
Burger Barna 1993-ban lett Orbán Viktor fotográfusa és protokollfotósa, huszonhárom éven keresztül mutatta be a miniszterelnök mindennapjait.
Nemcsak a kormányfőről, hanem a Ferencváros korábbi válogatott labdarúgójáról, Gera Zoltánról készült képekből is megjelent egy nagy sikerű albuma, továbbá werkfotókat készített az Európa expressz, a Szerelemtől sújtva és az Argo című filmhez is.
Képi világát, látásmódját Csizek Gabriella szerint leginkább az apró dolgok megfigyelése és középpontba emelése jellemezte, valamint érzékletes plasztikussággal tudta megmutatni az emberek arcát és az őt körülvevő valóságot.
A kurátor a Kékvándor című kiállítással kapcsolatban elmondta: Burger Barna hetente két-három napot túrázott 2013 tavaszától, alkalmanként 20 és 40 kilométer közötti távolságokat teljesített. Közben egyfajta vándornaplót vezetett, és különleges fotói révén a ráismerés szépségével tárulnak elénk Magyarország legszebb tájai. A kiállítás gyakorlatilag az országos kéktúra teljes útvonalát bemutatja,
Burger Barna összesen tizenkét tájegységre tagolta a barangolást, és ezt követi a tárlat felépítése, szerkezete is.
Csizek Gabriella hozzátette: úgy válogatták ki a száz képet, hogy az utazás, a meglepetés és a vándorlás öröme fejeződjön ki a gyűjteményből a látogatók számára. Mint fogalmazott, arra törekedtek, hogy megőrizzék a „szubjektív bejárás élményét” a tizenkét tájegység bemutatásánál, ezért Burger Barna vándornaplójából is idéznek szövegrészleteket, továbbá felrajzolták a fotográfus által használt térkép útvonalát is a Természettudományi Múzeum kupolacsarnokában lévő oszlopokra. „Minden az ő útvonalára, a saját kéktúrájára fókuszál, az ő személyisége, meglátása kerül a középpontba” – jegyezte meg a kurátor.
Installációkba ágyazva alakították ki a tárlatot, tehát nemcsak Burger Barna fényképeit csodálhatják meg az érdeklődők, hanem jóval összetettebb élményhez jutnak. A fotográfiák egy része klasszikus módon, kiváló minőségű kiállítási kópiákon mutatkozik meg – felhasználva a Magyar Természettudományi Múzeum régi, használaton kívüli lepkedobozait, tartófiókjait. Ezenkívül láthatók még textilre nyomtatott képek a térbe belógatva, az erdőt stilizálva, valamint plexire nyomtatott, térhatású fotográfiák.
A kupola alatti részben pedig egy magasles várja a látogatókat, amelyről távcsővel nézhetők a kiállítás képei.
Interaktív bekapcsolódásra is van lehetőség: érintőképernyőn bebarangolható a kéktúra és további, tájegységenként legalább 30-40 fotográfiát is meg lehet nézni.
A kiállítás külön fotókon mutatja be a kékvándorok felszerelését. Burger Barna özvegye, Feszthammer Fanni a kiállítás szervezőinek rendelkezésére bocsátotta a fotográfus néhány, a túrázás során használt tárgyát, felszerelését. A tárlat fontos részét képezik azok a szövegek, amelyeket Burger Barna barátjával, a kéktúrán több tájegységen át vele tartó alkotótársával, Kőrösi Zoltánnal írt. Az író és a fotográfus a természetről, a tájról, a megtett útról közösen írta szövegeit.
(A nyitóképen: a 2017-ben elhunyt Burger Barna fotográfus képeiből rendezett Kékvándor című kiállítás a Természettudományi Múzeum kupolacsarnokában a megnyitó napján, 2024. április 17-én. A Capa Központ rendezésében látható tárlaton az országos kéktúrán készült száz kép tekinthető meg október 31-ig.)