Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója az idén 100 éves Nemzeti Filharmonikus Zenekar kapcsán felidézte, hogy az együttműködés még a Müpa megnyitása előttről indult, hiszenmielőtt elkészült az épület, már ott próbált az együttes, majd az első koncertet is Kocsis Zoltán vezényletével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar adta.
Mint mondta, aztán a Müpa is megpróbálta kihasználni azokat az előnyöket kihasználni, amiket a zenekar és a kórus jelenléte nyújtott. Kocsis Zoltánnal elkezdtek azon gondolkodni, hogy miként lehet a profilt szélesíteni, az elképzelése az volt, hogy Richard Strauss operáiból mutassanak be minden évben egyet-egyet. Ennek nagy sikere volt a különleges hangzásélmény miatt, de a művész halála miatt ez a sorozat megszakadt.
Az együttműködés keretében most
szeretnének aktívabbak lenni az ifjúsági és diákkoncertek területén.
"Közös feladatunk, hogy ideszeretgessük a következő generációkat, és ebben nagyon sokat lépett a Müpa az elmúlt 18 évben" – jegyezte meg, de szeretnék még aktívabb partnerként bevonni ebbe a munkába a Nemzeti Filharmonikus Zenekart.
Az együttműködés úgy válik szorosabbá Káel Csaba szerint, ha kihasználják azt a "fantasztikus potenciált", amit a zenekar és a kórus nyújt. Az NFZ szerinte Magyarország legjobb zenekara, ahol elképesztő zenészek vannak, akik
akár szólistaként, akár kamaraformációként is meg tudnak jelenni egy-egy ifjúsági előadáson,
de például nagyszabású oratóriumokat, operákat is tudnának közösen bemutatni. "Ez a terem lehetőséget ad az ilyen nagyszabású művek bemutatóira is" – mondta Káel Csaba.
"Úgy szokták mondani külföldön, hogy ez a rezidens zenekara az épületnek, ezt szeretnénk még jobban aktivizálni az NFZ-vel" – tette hozzá a Müpa vezérigazgatója.