"Szinte valamennyi magyarországi galéria felvonul ezen a vásáron, így egyszerre lehet megtekinteni ezt a kínálatot. Mindenki igyekszik érdekességeket kivinni erre a vására, ami a legjobban reprezentálja az adott galéria profilját" – mondta el az InfoRádiónak Kelen Anna művészettörténész, a Virág Judit Galéria munkatársa.
A Virág Judit Galéria klasszikus és kortárs alkotásokkal készül, például Nádler István néhány kiemelkedő kvalitású alkotásával, Rozsda Endre, illetve Lakner László egy korai, szürnaturalista csendéletével. Igazi szenzáció lesz Csontváry Kosztka Tivadar egy alkotása, a Teniszező társaság, mely viszonylag korai festménye.
A kép
még azelőtt készült, hogy a monumentális tájképeket festette volna, de ezen a festményén már felfedezhetőek azok a jegyek, amik a későbbi nagy tájképein is megjelentek:
az eget lefestő rózsaszín, kék színek, a figurák, a csoport fűzése és ritmusa.
"Ez egy egészen egyedülálló műve a művésznek, egy nagyon szerethető, és nem meglepően bájos, megkapó kis kép. Nem is nagyon tudnék más példát mondani rá az életműben" – mondta Kelen Anna.
A története is kalandos: a 30-as években bukkant fel először, akkor írtak róla egy Csontváry-kiállítás kapcsán. A festő első életrajzírója is külön kiemelte a Teniszező társaság bájosságát. A kép Szlovákiában volt, majd a 2000-as évek elején tért vissza Magyarországra. Azóta számos Csontváryval kapcsolatos fontos kiállításon szerepelt.
Kelen Anna azt mondta, a legdrágábban eladott magyar festmény a magyar műkincspiacon az árverésükön szintén Csontváry-festmény volt, és 460 millió forinttal tartja a rekordot. A harmadik és a negyedik legdrágábban ellátott alkotás szintén a festőtől van: 240, illetve 230 millió forintért keltek el.