Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Rejtélyes időkapszulát találtak az Operaházban

Infostart
2022. április 7. 13:21
A több mint százéves leveleket 1948-ban rejtette el valaki a most felújított épületben.

A Magyar Királyi Operaház 1884-ben nyitotta meg kapuit. A világháborúkat is túlélve, több felújítás után Ybl Miklós eredeti tervei alapján Zoboki Gábor, Ybl-díjas építészmérnök irányításával, ötéves munkával nyerhette vissza az épület eredeti pompáját.

A hirado.hu idézi a felújítást vezető szakembert, aki azt mondta, hogy "tulajdonképpen össze kellett költözni Ybl Miklóssal. Meg kellett tanulni, hogy a ház hogyan működött, és hogyan lehet hozzányúlni. Ismerni kell az épület teljes anatómiáját ahhoz, hogy az ember ne ártson, hanem javítson, ha tesz valamilyen beavatkozást.” Ybl Miklós 11 évig rajzolta a házat, több ezer terv, vázlat, skicc fellelhető, de az, amiből a ház megépült nincs meg.

A felújítás során előkerült „időkapszulákról” is mesélt, mint például a jelmeztervezők szobájának falán felfedezett Lotz Károly-vázlatokról, és a nyitás előtt egy hónappal megtalált levelekről. „A királyi páholy felett találtunk két hatalmas hűtőszekrény méretű dobozt, bennük leveleket. Kézzel írt operaházi levelezés volt zenészekkel, támogatókkal, amelyek az 1880-es és 1890-es években íródtak. Mindezt 1948. július 10-én négy munkás rejtette el a mennyezetben és – mint egy igazi palackpostában – levelet is hagytak, amelyben üdvözölték a későbbi megtalálót” – mesélte Zoboki Gábor. Az építész beszélt a megtalált Feszty-képekről is, amelyek sorsán, rossz állapotuk miatt, még gondolkodnak a restaurátorok.