A mostani körülmények között kétséges, hogy a már megszokott júniusi időpontra valamennyi jogi korlátozás felszabadult volna, jelen pillanatban csak elvi hozzájárulásuk van a helyszínekhez, de a valódi ügyintézés-szervezés még nem kezdődhetett el, pedig már javában kellene zajlania – mondta Gál Katalin az őszi dátumválasztás okairól az InfoRádióban.
Mindezzel együtt az Ünnepi Könyvét nyitányának számító Szép Magyar Könyv-versenyt a szervezők már meghirdették, valamint gyűlnek az ünnepi listára való könyvek, lehetséges események, dedikálások. A kordonokat és lezárásokat azonban szerették volna elkerülni – emelte ki a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének vezetője, mert „az Ünnepi Könyvhétnek ez nem állna jól”. Plusz, mint hozzátette, a Vörösmarty teret és Duna-korzót olyan üzletek és vendéglátói teraszok szegélyezik, ahol már most sem feltétel az oltási igazolás, szemben egy rendezvénnyel, így nehézkes lett volna szétválogatni a tömeget. „Egyébként is,
a diszkrimináció nagyon távol áll tőlünk, hogy megkülönböztessünk vásárlót, olvasót.”
Ezért maradt a szeptemberi időszak, amely vélhetően már „nagyobb szabadságfokkal fog működni”. De a pavilonokat így is távolabb fogják egymástól elhelyezni, fertőtlenítőpontokat és akadálymentes illemhelyeket fognak kialakítani, és a szájmaszk viselése is elvárt lesz a kiállítóktól.
Az Ünnepi Könyvhétre 145 kiadó jelezte részvételi szándékát, többségében egyetértettek a szeptemberi időponttal. "Nagyon él a vágy a kiadókban, hogy végre találkozhassanak az olvasóikkal, az olvasók pedig a szerzőkkel” – mondta Gál Katalin.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!