A Mindenki kórusának vezetője senkinek sem tiltja meg, hogy énekeljen

Infostart
2017. február 27. 17:08
Deák Kristóf Mindenki című filmje egy kórus lázadásáról, egy közösség erejéről szól. A gyerekek vállalják, hogy bár talán nem ők lesznek a legjobb kórus, de mindenki szabadon énekelhet. Az üzenet célba talált az Amerikai Filmakadémiánál. De valóban létezik ez a jelenség? Hányan tátognak a kórusokban és van-e ennek pedagógiai kára vagy haszna? A kérdésekre a választ a filmbeli kórust alakító Bakáts téri Ének-Zenei Általános Iskola kórusának valódi kórusvezetője adta meg.

„Nagyon különböző képességekkel érkeznek a gyerekek hozzánk, és egyáltalán nem mindegy, hogy valaki abszolút vissza tudja énekelni, amit énekelek neki, vagy sem” - mondta Molnár Mónika.

Hozzátette: ha az utóbbiakat kizárjuk, akkor biztos, hogy nem fejlődnek. De ha ott ülnek és figyelnek, énekelnek, akkor van esély arra, hogy megtanulják: kinyílik a fülük a hallásra, és a hangjuk és változik.

„Nagyon nehéz helyzetben van a kórusvezető"

– mondta a Bakáts téri Ének-Zenei Általános Iskola karvezetője.

Molnár Mónika úgy véli,

nagyon sok múlik azon, hogy ezt a problémát hogyan kommunikáljuk, mert a gyerekek nagyon érzékenyek.

„Azt szoktam tanácsolni annak, aki egészen mást énekel, hogy figyeljen arra, amit a társa énekel. Ha úgy érzi, hogy egy hang magas neki, akkor hagyja ki azt az egy-két ütemet, hogy nehogy más szólam legyen belőle. De soha nem mondom azt, hogy ne énekeljen valaki” - mesélte a karvezető.

„De nagyon nehéz, ha el kell menni egy eseményre, és ott valaki egészen mást énekel” - mutatta be a helyzetet a karvezető szemszögét is megvilágítva Molnár Mónika.

Hozzátette: sajnálom Erika nénit, aki ugyan negatív főhős, de

mivel ezt tanári oldalról is látom, tudom, hogy nem egyszerű helyzet.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
A „Mindenki” kórusának vezetője senkinek sem tiltja meg, hogy énekeljen
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást