A világ második legjelentősebb, 400 ezer tételből álló iparművészeti gyűjteményének otthont adó múzeumot az 1896-os átadása óta egyszer sem újították fel, pedig az épület 1945-ben és 1956-ban is megrongálódott - mondta Cselovszki Zoltán, az intézmény főigazgatója.
„Közép-Európa legizgalmasabb múzeuma szeretnénk lenni. Ez le van bontva szakmai programokra, de még rettentő kemény munka áll előttünk.”
A felújítás 2019-ig tart, a múzeum 2020-ban nyílik meg, de két másik helyen addig is rendeznek kiállításokat - tájékoztatott az intézményvezető.
„Csak az Üllői úti épület zár be, az intézmény nem. A Ráth György-villában és a Tétényi-kastélyban múzeumként fogunk működni. Érzékelni fogják a látogatók, hogy egy kicsit sűrűbben leszünk, mert amit ki tudunk állítani, azt nem kell raktározni. Meg fogjuk pályáztatni, hogy hova tudunk menni ideiglenes raktár-, restaurátorbázis és irodaként. Nemcsak a műtárgyak fognak költözni, hanem velük együtt az adott gyűjteményhez tartozó muzeológus, restaurátor és teljes szakmai háttér is, ugyanis a kölcsönzés, a 2020-as nyitás utáni kiállítások tervezése, a tudományos munka, a könyv- és adattár működni fog addig is, amíg az Üllői úti épület zárva van.”
A múzeum egy új, modern részleggel bővül, ami a kortárs formatervezés, a design alkotásainak is otthont ad majd, de a kormány kérésének megfelelően azon a részen is helyreállítják a homlokzat eredeti állapotát - tette hozzá Cselovszki Zoltán.
„A Hőgyes utcai szárny, ahol a kicsi foghíj van, menti meg az intézményt. Ez az az új szárny, ahova a XXI. századi múzeumtechnológiát be tudjuk építeni. A kormány azt kérte, hogy itt az eredeti, Lechner-féle tervnek a homlokzatát használjuk föl.”
Az Iparművészeti Múzeum 400 ezres gyűjteményből most ezer látható a kiállításon; a felújítás után ez a szám 60 ezerre nő - ígérte Cselovszki Zoltán főigazgató az InfoRádió Aréna című műsorában.