Botticelli-freskóra bukkantak Esztergomban

InfoRádió / MTI
2007. június 8. 10:21
Botticellinek tulajdonított, eddig ismeretlen egész alakos freskót tártak fel az esztergomi várban, amely a négy reneszánsz erény közül a mértékletességet ábrázolja - közölte a Vármúzeum igazgatója.

A freskó Vitéz János dolgozószobáját díszíti. Az egykori esztergomi érsek firenzei mestereket hozatott Magyarországra, többeket Philippo Lippi festőiskolájából. Itt tanult ebben az időszakban Sandro Botticelli is.

A restaurátorok 2000 óta dolgoznak a XV. század második felében keletkezett képek helyreállításán, amelyekre az Árpád-kori palota 1934 és1938 közötti feltárása során bukkantak - és mára minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a négy falfestmény közül az egyiken látható alak Botticelli műve - tette hozzá Horváth Béla.

A régész elmondta: a művésznek Itálián kívül kevés festménye maradt meg, az esztergomi freskók pedig az egyetlenek Közép-Európában, amelyeken megmutatkoznak Botticelli fiatalkori stílusjegyei.

A Botticelli-freskó megtalálását csütörtökön jelentette be Firenzében, egy nemzetközi reneszánsz-konferencián Wild Zsuzsa, a restaurátorcsoport vezetője és Prokop Mária művészettörténész - közölte az igazgató.

A kulturális miniszter Rómában, a Római Magyar Akadémia 80 éves évfordulójának egyik rendezvényén beszélt először a hírrel, holott már fél éve tudott arról.

Hiller István az InfoRádióban hozzátette: a kulturális tárca kötelességének tartja, hogy mind az anyagi, mind az egyéb feltételeket biztosítsa ahhoz, hogy a freskót minél hamarabb fel lehessen tárni, és be lehessen mutatni a nyilvánosságnak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Horváth Béla
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást