A Japán északkeleti részén fekvő Ofunato város felvétele a városban pusztító erdőtűzről 2025. február 26-án. A helyi rendőrség közlése szerint a tűz következtében egy ember életét vesztette, legkevesebb 84 épület leégett és több, mint 600 hektárnyi növényzet vált a lángok martalékává.
Nyitókép: MTI/EPA/Ofunato város/Jiji Press

Japán lángokban

Infostart / MTI
2025. március 2. 11:48
Több ezer lakost evakuáltak Japán északi részén, ahol 1992 óta a legnagyobb területen pusztítottak erdőtüzek, amelyek a hatóságok vasárnapi tájékoztatása szerint egy ember halálát okozták.

Több ezer lakost evakuáltak Japán északi részén, ahol 1992 óta a legnagyobb területen pusztítottak erdőtüzek, amelyek a hatóságok vasárnapi tájékoztatása szerint egy ember halálát okozták.

A tüzek szerdai kitörése óta mintegy kétezer ember menekült el az észak-japáni Ivate erdős vidékén fekvő Ofunato város körüli területekről - derült ki a hatóságok beszámolójából. Sokan barátoknál vagy rokonoknál találtak menedéket, és több mint 1200 embert menedékhelyeken helyeztek el - tették hozzá. Legalább egy ember meghalt a lángokban, amelyek több mint 80 épületet megrongáltak.

"Még mindig próbáljuk meghatározni az érintett terület nagyságát, de 1992 óta ez a legnagyobb" - hangoztatta a hivatal szóvivője. Akkor az északi Hokkaidó szigetén fekvő Kusiróban 1030 hektáron pusztított tűz.

Ofunato, 2025. február 27. Erdőtűz füstjét nézik emberek a Japán északkeleti részén fekvő Ofunatóban 2025. február 27-én. A helyi rendőrség közlése szerint a tűz következtében legkevesebb 84 épület leégett és több, mint 600 hektárnyi növényzet vált a lángok martalékává. Mintegy kétezer embernek kellett elhagynia az otthonát. MTI/EPA/Jiji Press

Sajtóértesülések szerint a lángok már 1800 hektárra terjedtek ki. Az NHK közszolgálati műsorszolgáltató légi felvételein katonai helikopterek még füstfelhők felett repülnek, négy nappal a tűz kitörése után is.

A kormányzati adatok szerint az erdőtüzek száma az 1970-es évekbeli csúcspont óta csökkent, de az országban 2023-ban még mindig mintegy 1300-at regisztráltak, amelyek a februártól áprilisig tartó időszakra koncentrálódnak, amikor a levegő kiszárad és a szél felerősödik.

A helyi meteorológiai szolgálat tájékoztatása szerint

2024 volt a valaha mért legmelegebb év Japánban,

miközben a klímaváltozás következtében világszerte egyre több szélsőséges jelenség észlelhető.