Nyitókép: MTI/EPA/ANA-MPA/Jánisz Koleszidisz

Hiába jön most valamivel kevesebb migráns a szakértő szerint

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2025. január 16. 11:41
Csökkent az Európában benyújtott menedékkérelmek száma - ez olvasható a Migrációkutató Intézet elemzésében. A számok mögé Gönczi Róbert kutató (Migrációkutató Intézet) engedett bepillantást az InfoRádiónak.

2024-ben az Európai Unióban 12 százalékkal kevesebb menedékkérelmet nyújtottak be az előző évi adatokhoz képest. A bevándorlók legnépszerűbb célországa továbbra is Németország - mondta el az InfoRádióban Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője.

"Jelentős csökkenést látunk a menedékkérelmek számában 2024-ben. Ezt azért szükséges kiemelni, mert általános csökkenő tendenciát láttunk minden fronton a migráció kérdéskörében; a menedékkérelmek kapcsán a jogilag megfelelő útvonalon érkezett személyek körét érintve."

Az illegálisan érkezett személyek "közegében" is látnak jelentős csökkenést.

"A menedékkérelmek száma az Európai Unió, Norvégia és Svájc területén 12 százalékkal csökkent: míg 2023-ban 1 millió 140 ezer fő érkezett, addig 2024-ben ez a szám alig lépte túl az egymilliót.

A legtöbb kérelem az továbbra is Németországba érkezett."

És Magyarország kapcsán?

"Szükséges azt megállapítani - hiszen ebben a felmérésben Magyarországot is vizsgálták -, hogy Magyarországon mindössze 29 darab menedékkérelem érkezett. Ez éles kontrasztban van a korábban említett számokkal" - mondta el Gönczi Róbert.

A szakértő kitért a folyamatok hátterére is.

"A migrációs útvonalaknál látunk változást, kapuőr-megállapodások köttettek, amelyeket az Európai Unió hozott össze a tranzitországokkal, hogy egyfajta extra védőhálóként akadályozzák meg a különböző kibocsátó régiókból érkező személyeket, vagy legalábbis az ő illegális módon történő Európába jutásukat. Ez mindenféleképpen hatásosnak bizonyult, ugyanakkor azt is szükséges megállapítani, hogy tendenciózus változásokat nem látunk azokban a folyamatokban, amelyek ténylegesen csökkenthetnék a migrációt; amikor csökkenő számokról beszélünk, az azt jelenti, hogy továbbra is van jelentős Európában történő migráció, csak 2024-ben egy kicsit kevesebben jöttek. De továbbra is ez egy folyamatos felgyülemlése az érkezők számának" - egyértelműsítette.

Gönczi Róbert hangsúlyozta, hogy a február 23-án esedékes német előre hozott választások különösen nagy jelentőséggel bírnak az ottani bevándorláspolitikát tekintve, ugyanis a közvélemény-kutatások a szociáldemokraták gyengülését és a szigorúbb intézkedéseket támogató CDU/CSU és az AfD előretörését jelzik.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csökkent az Európában benyújtott menedékkérelmek száma - Gönczi
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást