Az Alternatíva Németországért párt a szászországi Riesában tartott kongresszust. Az AfD az elmúlt napokban rendkívül sokat szerepelt a híradásokban annak nyomán, hogy a leendő amerikai elnök, Donald Trump jobbkezének és egyik legfőbb bizalmasának számító milliárdos, Elon Musk szerint csakis ez a párt "mentheti meg" Németországot. Bár Musk vélekedését a média és politikusok túlnyomó többsége elítélte, ez egyáltalán nem ártott az AfD támogatottságának.
A párt programjának legfőbb elemei között szerepel a migrációs politika további szigorítása, ennek részeként pedig visszakerült a programba a korábban némi fenntartással kezelt "remigráció" kifejezés. Ez azt a célt hangsúlyozza, hogy mielőbb vissza kell toloncolni azokat a menekülteket, akik illegálisan érkeznek az ország területére. A menekülteket eszerint a határon kell megállítani, mé pedig úgynevezett fogva tartási központokban. A menekültügyi eljárásokat pedig külföldön kell lefolytatni. Mint a ZDF közszolgálati médium fogalmaz, átfogó hazatelepítési offenzíváról van szó. A menedékkérők ideiglenes ellátását pedig a "humánus létminimumra" kell csökkenteni.
A radikális jobboldali párt külpolitikai programjában elutasítja az Oroszország elleni szankciókat. Olyan Németországot akar, amely egyaránt jó kapcsolatokat ápol Oroszország mellett az Egyesült Államokkal és Kínával is. Kitart a ország NATO-tagsága mellett mindaddig, amíg nem jön létre egy "független és hatékony" európai katonai szövetség. Ugyanakkor a közszolgálati médiumok ismertetése szerint azt hangsúlyozza, hogy
Németországnak ki kell lépnie az euróövezetből és az Európai Unióból is.
Társadalmi kérdésekben a hagyományos családmodell mellett foglal állást. A család az apa, az anya és a gyermek "egységeként" szerepel.
Bonnban tartotta pártkonferenciáját az egy évvel ezelőtt alakult radikális baloldali párt, a BSW (Sahra Wagenknecht Szövetség). amelynek névadója a pártelnök Sahra Wagenknecht. A megalakulást követő első félévben a párt támogatottsága rohamosan nőtt, mostanra viszont a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalék körül mozog. A visszaesés ellenére a szeptemberi tartományi választások nyomán bekerült mind Türingia, mind Brandenburg tartomány parlamentjébe,
A menekültek befogadásának korlátozása kezdettől fogva a párt programjában szerepel. Mint ahogy határozottan állást foglalt az Oroszországgal szemben foganatosított szankciók ellen. Sahra Wagenknecht értékelése szerint a szankcióknak semmi közük nincs a háborúhoz, mint ahogy az erkölcshöz, az emberi jogokhoz sincs. A szankciók gazdaságösztönző programot jelentenek az Egyesült Államok számára, ugyanakkor "gyilkos programot" a német és az európai cégek számára – vélekedett.
"A legolcsóbb árra" hivatkozva szorgalmazta azt is, hogy Németország ismét vásároljon gázt Oroszországtól. Hangsúlyozta, hogy a magas energiaárak nagy terhet jelentenek Németország számára. "A háború és béke kérdése a BSW politikájának központi eleme" – jelentette ki, kerülve, hogy Oroszországot agresszornak nevezze. Olyannyira nem, hogy közvetve a Nyugatot tette felelőssé. "A nyugati dominancia egyre több katonai konfliktust eredményezett világszerte, beleértve az ukrajnait is" – fogalmazott a "régi" baloldaliból "új" baloldalivá vált politikus.