Ezek olyan robotok, amelyekbe egy kamerát is beépítenek, amelyik folyamatosan közvetíti a drón előtti térség képét egy VR szemüveghez hasonló eszközre. Így a kezelője úgy repülhet vele, mintha maga is a drónon ülne. Az ilyen repülő robotok azért különösen veszélyesek, mert ezekkel sokkal könnyebb a célzás, jóval hatékonyabban lehet eltalálni egy kiszemelt járművet, vagy fedezéket.
Amennyiben nem felderítésre, hanem csapásmérésre használják a robotot, úgy még robbanótöltettel is ellátják. Ez a drón teherbírásától függően lehet egy kézigránát, vagy akár egy páncéltörő rakéta harci része. Az ellenük való védekezés szinte lehetetlen, mert rendkívül gyorsak és kiválóan manőverezhetők. Ráadásul mivel többnyire kisebb méretűek, a megtámadott fél többnyire csak a becsapódás előtti utolsó pillanatban veszi észre, de akkor már esély sincs arra, hogy ártalmatlanítsa a drónt.
Az ukrán hadsereg egyik amerikai gyártmányú MRAP, vagyis aknaálló, rajtaütés ellen védett járművét egy orosz FPV drón támadta meg. A bent ülők is csak az utolsó pillanatban vették észre a szürke téli égboltról lecsapó öngyilkos robotot. A becsapódás így elkerülhetetlen volt. Ám a jármű vastag páncélüveg szélvédője kibírta a drón harci részének robbanását, bár a támadást követően az amúgy sem makulátlan szélvédőn már képtelenség volt kilátni.
❗️??American MRAP MaxxPro of ??Ukrainian military withstood attack of ??Russian FPV drone in Donetsk region pic.twitter.com/l4Yxj1PgqF
— ?MilitaryNewsUA?? (@front_ukrainian) January 11, 2025
Viszont a bennülőknek az ijedtségen kívül más bajuk nem esett, és folytathatták az útjukat is. A szélvédőt bizonyára hamar kicserélték és az MRAP újból teljes értékű harcjármű lett.