Nyitókép: ChristianMTI/EPA/Christian Bruna Bruna

Tiltakoznak a német belügyminiszter nagy terve ellen a szomszédos országok

Infostart
2025. január 3. 16:35
Aligha örülnek a szomszédos országok a német belügyminiszter legújabb törekvésének. A február végi parlamenti választásokig hivatalban lévő Nancy Faeser ugyanis kijelentette, hogy a korábban kilátásba helyezett határidőn túl is érvényben kívánja tartani a szigorú ellenőrzést Németország valamennyi szárazföldi határán.

A német kormány szeptember közepén hozott döntést a határvédelem általános szigorításáról. Az intézkedést a szociáldemokrata belügyminiszter azzal indokolta, hogy erre az illegális migráció korlátozása érdekében van szükség. Több szomszéd – mindenekelőtt Ausztria és Lengyelország – határozottan tiltakozott az intézkedés ellen.

A német rendőrség szeptemberben a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyeken kezdett állandó kontrollt, kiterjesztve a Lengyelországgal, a Csehországgal, Ausztriával, Svájccal és Franciaországgal közös határátkelőhelyek korábbi ellenőrzését.

Az akkori rendelet úgy szólt, hogy az ellenőrzést 2025 március végéig folytatják, a miniszter azonban a most meggondolta magát, és konkrét időpont említése nélkül hosszabbítást helyezett kilátásba.

Az Augsburger Allgemeine című lapnak nyilatkozva az illegális bevándorlás elleni harca hivatkozott. Szerinte ezekre az ellenőrzésekre szükség van mindaddig, amíg jelentősen meg nem erősödik az EU külső határainak védelme.

Nancy Faeser úgy értékelte, hogy az embercsempészek elleni küzdelemben a szeptember közepén hozott intézkedés már jelentős sikereket eredményezett. Az ország valamennyi szárazföldi határán jelenleg érvényben lévő ellenőrzések eredményeként összesen 1800 embercsempészt tartóztattak le, és mintegy 40 ezer embert fordítottak vissza az adott határról. Az interjúban a belügyminiszter kiemelte azt is, hogy több mint 80 százalékkal nőtt a deportálások száma is.

"Németország volt az egyetlen olyan európai ország, amely az első alkalommal deportált veszélyes bűnözőket Afganisztánba"

– állította a tárcavezető.

Szíriával kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy az Aszad-rezsim megdöntése nyomán a béke valósággá válhat a közel-keleti országban. Ebben az esetben a Németországban tartózkodó szíriai menekültek visszatérhetnek hazájukba, amit Berlin támogatna.

Jelenleg több mint egymillió szíriai menekült tartózkodik Németországban. A damaszkuszi rezsim bukását követően a a Scholz-kormány nyolcpontos tervezetet terjesztett elő a "biztonságos és méltóságteljes" hazatérésük elősegítésére.

A belügyminiszter mostani nyilatkozatával kapcsolatban elemzők utaltak arra, hogy az illegális bevándorlás elleni harc a február 23-i előrehozott parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémája.