A Der Spiegel által ismertetett előjelezés szerint a zöld áram részesedése a bruttó villamosenergia-fogyasztásban az év végére 54 százalékra emelkedik. A szövetségi környezetvédelmi ügynökség szerint ez 1,5 százalékkal magasabb, mint az előző évben: 2023-ban fedezték először az ország villamosenergia-fogyasztásának több mint a felét megújuló energiából, mert 2022-ben ez a részesedés még 46,3 százalék volt.
Az adatok szerint az év végéig mintegy négy százalékponttal 285 terawattórára nő a megújuló energiaforrásokból, elsősorban szél- és napenergiából származó villamosenergia-termelés. Ez azt jelenti, hogy a szél és a napelemek a megújuló energia több mint háromnegyedét biztosítják az országban. A 2024-re vonatkozó végleges fogyasztási adatokat márciusban hozzák nyilvánosságra.
Az ügynökség elnöke, Dirk Messner ügy véli, hogy a pozitív fejlemények ellenére a megújuló energiaforrások gyorsabb ütemű bővítésére van szükség. Az évtized végére a villamosenergia-szükségletek 80 százalékát megújuló forrásokból kellene fedezni – tűzte ki célul. Ennek kapcsán utalt arra, hogy a fűtési szektor és a közlekedés villamosítása tovább növeli a villamosenergia-igényt.
Adatok szerint a szél- és napenergia mellett a biomassza, a vízienergia- és a geotermikus rendszerek is megújuló forrásból származó áramot szolgáltattak. Ez utóbbi források villamosenergia-termelése 2024-ben összességében mintegy 2 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és együttesen mintegy negyedével járultak hozzá a megújuló villamosenergia-termeléshez.
A Handelsblatt ugyanakkor arról számolt be, hogy a megújuló energiaforrások részesedésének rekordot döntő növekedése ellenére az energiatermelés érdekében Németországnak a tervezettnél tovább kell "ragaszkodnia" a szénhez. Az újság a gazdasági minisztert, Robert Habecket idézte, aki egy pénteki ipari csúcstalálkozón kétségeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy Németország kitarthat-e a szén 2030-ig történő kivonása mellett.
Egy kérdésre válaszolva a miniszter igennel válaszolt arra a kérdésre, vajon az eredeti, 2030-as dátum kérdéses-e. Indoklásként arra utalt, hogy az energiabiztonság abszolút prioritást képez. A miniszter hangsúlyozta, hogy a széntüzelésű erőműveket csak aktor tudnák kivonni a piacról, ha elegendő energiakapacitás áll rendelkezésre.