Németország feltehetően lemarad a szénerőművek 2030-ig történő fokozatos kivezetésére irányuló törekvésében, mivel elvetették a gáztüzelésű alternatívák bővítésére vonatkozó tervet - írja a Bloomberg híradása nyomán az Index.
A Scholz-kormány korábban megígérte a szén határidő előtti kivezetését, habár Németország törvényes határideje 2038-ban jár le, ám ezt a tervet a héten komoly csapás érte, ugyanis a tisztviselők feladták az új gázerőművek építésére vonatkozó törvénytervezetet. Az intézkedést nem lehetett megszavazni, miután a német hárompárti koalíció a múlt hónapban összeomlott, ezt a német gazdasági minisztérium közölte.
A gázüzemű erőművek építésével az üvegházhatású gázok kibocsátását akarták csökkenteni, illetve tartalékoz biztosítani a dinamikusan bővülő megújuló energiaforrásoknak.
A fejlesztők bírálták, hogy a kormány lassan halad előre a tervvel, és most úgy néz ki, hogy még tovább kell várniuk. Werner Götz, a TransnetBW GmbH átviteli rendszerüzemeltető vezérigazgatója szerint a jelenlegi helyzet még legalább egy év késedelmet jelent.
Mint írják, ugyan a február 23-i németországi választások előtt népszerűnek bizonyuló pártok többsége elismeri a megújuló energiaforrások kiegészítésére szolgáló tartalék áramtermelő erőművek létesítésének fontosságát, hónapokba telhet, amíg új tervek készülnek és a parlament elfogadja azokat. Emellett Simon Müller, az Agora Energiewende agytröszt németországi igazgatója szerint a késedelem nemcsak a szén-dioxid-kibocsátás növekedéséhez, hanem a villamosenergia-költségek emelkedéséhez is vezet.
Az elvetett terv a szomszédos országokban is érezteti majd hatását. Ezért az iparág képviselői remélik, a gáztüzelésű erőművekre vonatkozó jogszabályok megalkotására az új kormány első 100 napos hivatalban már sort kerít.