"A fronton a helyzet nem Kijevnek kedvez . (...) A stratégiai kezdeményezés minden téren a miénk, közel vagyunk céljaink eléréséhez, míg az ukrán fegyveres erők az összeomlás szélén állnak, Zelenszkij rezsimje pedig teljesen elvesztette legitimitását és ennek következtében a tárgyalóképességét is" - mondta.
Úgy vélekedett, hogy a Nyugat kész szélsőséges lépésekre is annak érdekében, hogy megőrizze dominanciáját, és középtávon megpróbálhat egy olyan globális háborút kirobbantani, amelynek epicentruma Eurázsiában van. Megnyugtatónak nevezte, hogy nemcsak Washingtont és Londont kötik össze közös értékek, hanem "más, felelősségteljesebb szereplőket is, akik egyesülve képesek ellenállni az angolszász kalandorságnak, és önállóan megoldani bármilyen problémát, megakadályozva, hogy a bolygó a harmadik világháború felé csússzon el".
Nariskin szerint a posztszovjet térség továbbra is az amerikai és brit titkosszolgálatok támadásainak kiemelt területe. Az SZVR rendelkezésére álló információk szerint a Nyugat azt a feladatot tűzte ki maga elé, hogy nemcsak a gazdasági, politikai, hanem a történelmi és humanitárius kapcsolatokat is megszakítsa a térség országai között.
"A Nyugat stratégiai számítása az ukrajnai válságban nagyon világos: elhúzódó kimerítő harcot akar ránk kényszeríteni, hogy az orosz társadalmat kettészakítsa, és megteremtse a +színes forradalom+ a feltételeit. Harcolni fognak, ahogy ők mondják, +az utolsó ukránig+, és amikor már nem maradnak ukránok, hogy megküzdjenek a +félelmetes orosz medvével+, akkor a balti államokat, a kelet-európaiakat, a jövőben pedig a németeket fogják arra kényszeríteni, hogy kiálljanak. A globalistáknak megvannak a szükséges technológiáik a lakosság agymosásához, és ahhoz, hogy nyomást gyakoroljanak a helyi elitekre" - nyilatkozott.
A kémfőnök hangot adott véleményének, miszerint azért maradtak eredménytelenek az oroszországi helyzet megingatására tett kísérletek, mert az oroszok megértették, hogy nem a "kijevi juntával", hanem a kollektív Nyugattal folyik a harc, és ennek a konfrontációnak "az ára" a szabadság és a szuverenitás. Az SZVR igazgatója szerint a további eszkaláció nem Oroszország kimerüléséhez fog vezetni, ahogy Washington és London várja, hanem magának a Nyugatnak a stratégiai vereségét fogja közelebb hozni.
"A szankciók és a szuverén vagyonunk ellopása ellenére az orosz gazdaság növekedést mutat, az importhelyettesítés gyorsuló ütemben fejlődik, a többi között a csúcstechnológiai iparágakban. Új logisztikai láncok alakulnak ki, erősödnek a gazdasági kapcsolatok a nem nyugati országokkal, elsősorban Nagy-Eurázsia térségében" - mondta.
Nariskin azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok minden fronton elveszíti a kezdeményezést, és Washington elkezdett kudarcot vallani a posztszovjet térségben.
"Az Ukrajnával kapcsolatos amerikai "megszállottság" kezd pusztító hatással lenni a Washington által felépített egész globális pénzügyi és katonai-politikai rendszerre" - fogalmazott.
Álláspontja szerint más országok azt látják, hogy a Nyugat lemészárolja saját "szent teheneit", köztük a magántulajdon sérthetetlenségének elvét.
"Mindenki számára nyilvánvaló, hogy bármelyik állam Oroszország helyébe kerülhet" - mondta.
Azt állította, hogy az "angolszászok" nyílt terrorizmushoz és az ellenfelek fizikai kiiktatására tett kísérletekhez fordultak, a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merényletet hozva fel példának. Fejtegetése szerint ennek oka, hogy a Nyugat nem hajlandó elismerni, hogy osztatlan dominanciájának korszaka lejárt.
"Nem arról van szó, hogy Washington és London nem értené a történtek lényegét, de a gyarmatosító gondolkodás tehetetlensége és a mélyen gyökerező rasszizmus hat rájuk. Bár időnként az angolszászok idegei, ahogy mondani szokás, felmondják a szolgálatot. Ezt jelzi egyebek között a nyílt terrorra való áttérésük, és az ellenfelek fizikai kiiktatására tett kísérleteik. Más szóval, kedvenc képletükben, a +megvenni vagy megölni"-ben egyértelműen a második összetevő kezdett dominálni" - nyilatkozott Nariskin.
"Mit ért például a feltűnő merényletkísérlet Fico szlovák miniszterelnök ellen, akinek van bátorsága felszólalni országa nemzeti érdekeinek védelmében? És ez csak egy epizód. Emlékezzünk a (Aleksandar) Vucic szerb elnök és Orbán (Viktor) magyar miniszterelnök elleni halálos fenyegetésekről szóló jelentésekre. Nyilvánvaló, hogy szó szerint a kialakulóban lévő többpólusú világ minden figyelemre méltó vezetőjét támadás éri" - tette hozzá.
Narsikin azt jósolta, hogy az Egyesült Államok és Európa a belső viszályok nehéz, drámai időszaka előtt áll, amelyért szokás szerint Moszkvát fogják hibáztatni. Meglátása szerint ennek ellenére a jövőbeni többpólusú világnak részesévé kell válniuk, de azzal a feltétellel, hogy a többiekkel egyenlő jogokat fognak élvezni.
"A vezető regionális és világhatalmaknak közösen kell keresniük a rájuk (a globális problémákra) adandó válaszokat. Az amerikai és az európai pólus a maga vállalkozói és innovatív szellemével fontos szerepet játszhat, és kell is játszania ezekben a folyamatokban" - jelentette ki az SZVR igazgatója.