Nyitókép: MTI/AP/Alex Brandon

Az elnökválasztás nagy meglepetései – máris van nyolc fontos tanulság

Infostart
2024. november 6. 20:23
Donald Trump az előrejelzettnél sokkal magabiztosabban szerezte vissza az elnöki posztot az Egyesült Államokban, és a republikánus jelölt győzelme több tanulsággal is szolgált, ahogy persze Kamala Harris veresége is a demokratáknak.

Donald Trump paradigmaváltó politikai visszatéréséről ír a CNN, és úgy véli, hogy 2016-os győzelmének megismétlésével Trump ismét áttörte a „kék falat”. Az úgynevezett csatatérállamok közül Pennsylvaniában legyőzte Kamala Harris alelnököt, valamint megnyerte Georgiát és Észak-Karolinát, de vezet Michiganben, Wisconsinban, Arizonában és Nevadában is.

Az is kiderült, hogy a régi-új elnök szinte minden demográfiai csoportban több támogatóra tett szert 2020-hoz képest. Ráadásul biztos szenátusi többséggel térhet vissza a Fehér Házba, sőt jó esély van arra, hogy képviselőházban is a republikánusok kerüljenek többségbe.

A portál kiválasztott nyolc tanulságot a 2024-es választásokból.

Trump visszahozta a 2016-os térképet

Trump 2024-es győzelméhez vezető útja szinte teljesen megegyezik a 2016-os győzelmével. Mindkét kampány hét ingadozó államra összpontosított: Michiganre, Pennsylvaniára és Wisconsinra, Arizonára, Georgiára, Észak-Karolinára és Nevadára. Nem voltak meglepetések, viszont jó eséllyel elvitte mind a hét kulcsfontosságú államot, míg 2020-ban Joe Biden ebből a hétből hatot megnyert, csak Észak-Karolinát veszítette el Trump ellen.

A végső számlálás még hetekig eltarthat, de Trump az országos összesítésben is vezet. Ha az előnye megmarad, ő lenne az első republikánus George W. Bush óta, akire az Egyesült Államok többsége szavazott.

Az „üvegplafon” továbbra is érintetlen marad

Harris veresége ismét csalódottá teszi a nők millióit, akik azt remélték, hogy megtapasztalják azt a történelmi pillanatot, amikor a Hillary Clinton által híresnek nevezett „üvegplafon” összetörik. Jelentős volt a nemek közötti megosztottság, a nők többsége Harrist, a férfiak viszont Trumpot támogatták – derült ki a CNN exit polljaiból.

A választók egyetlen olyan szegmense, amelynél Harris jelentős előnyre tett szert Biden 2020-as teljesítményéhez képest, a főiskolai végzettségű nők körében volt. Az abortuszhoz való jog idén kevésbé bizonyult erősnek. Harris sokkal rosszabbul szerepelt, mint Biden azon szavazók körében, akik szerint az abortusznak a legtöbb esetben legálisnak kell lennie.

A republikánusoké a szenátus

A republikánusok visszanyerték a szenátusi többséget, amelyet Trump első ciklusa alatt birtokoltak, de 2020-ban elvesztették. A Republikánus Párt győzelme jelentős következményekkel jár az új elnök számára – megkönnyíti Trump kormányzati jelöltjeinek az útját. Már csak az a kérdés, hogy mekkora többségük lesz a republikánusoknak.

A képviselőház többsége még kérdéses

Harris vereségével és azzal, hogy a szenátus a Republikánus Párt ellenőrzése alá kerül, a képviselőház maradna az utolsó esély a demokratáknak a teljes vereség elkerülésére, de a szavazatszámlálás jelenlegi állása szerint ott is nehezen szerezhetnek többséget.

Ezen azért is múlik sok, mert Trump elnökként képviselőházi szembeszélben nehezebben tudna törvényeket elfogadtatni, illetve nehezebben tudna módosítani a Biden-adminisztráció által eddig folytatott politikán.

A vidéki szavazók nagyobb erőt képviselnek, mint gondolták

Trump a győzelmét a vidéki megyéknek köszönheti a csatatérállamokban, ráadásul Harris elmaradt Biden 2020-as eredményei mögött a nagyvárosokban és azok külvárosaiban, de többnyire így is jelentős különbséggel nyert. Mégis az exelnök előnye a vidéki Amerikában túl nagy volt ahhoz, hogy megelőzze.

A demokratáknál jön az egymásra mutogatás

A demokratáknál az eredmények nem csak elnöki szinten jelentettek csalódást. Az ország azon részein, ahol a demokraták nyertek és győzelemre számítottak, a különbség messze nem volt meggyőző. A verseny közel sem volt olyan szoros, mint ahogy azt a demokrata közvélemény-kutatások előrevetítették. A demokraták rádöbbenhettek, hogy már nincs előnyük a kisebbségi szavazóknál vagy a szakszervezetek körében.

Trump nagyot nyert a latin-amerikai férfiak körében

Trump kampánya következetesen célozta a férfiakat, különösen a színesbőrű férfiakat, és az exit pollok szerint ez kifizetődött. A legnagyobb változást 2020-hoz képest a latin-amerikai férfiaknál érte el. Trump 8 ponttal nyerte meg ezt a csoportot, négy évvel azután, hogy 23 ponttal vesztett a latinóknál. A nyereség a 65 év alatti latinók körében volt a legnagyobb.

Trump a kulcsfontosságú helyeken a fekete férfiak körében is erősödött, Észak-Karolinában több mint kétszeresére növelve 2020-as teljesítményét.

Harris Biden négy évvel ezelőtti teljesítményéhez képest a fiatal szavazók, a függetlenek, a mérsékeltek és a szakszervezeti háztartások körében csúszott le.

Florida és Ohio már nem csatatér többé

Florida évtizedek óta tartó státusza mint ingadozó állam véget ért. Két évvel az után, hogy Ron DeSantis republikánus kormányzó 19 százalékpontos újraválasztási győzelmet aratott, Trump most újabb két számjegyű sikert ért el. Az erősen spanyol ajkú Miami-Dade megyében, amely hagyományosan demokrata bázis, 2016-ban 29 százalékpontos Hillary Clinton-győzelem volt, az idén 11 százalékot vert ott Trump Harrisre.

Ohio, egy másik hagyományos elnökválasztási csatatér, szintén republikánus bázis lett: Trump két számjegyű győzelmet aratott ott.