Nyitókép: Getty Images

Új célpontokat találtak az ukrán drónoknak – az orosz alkoholgyárakat

Infostart
2024. október 30. 06:00
Bővült a nagy távolságú dróncsapások célpontjainak listája – közölte az ukrán hadvezetés.

A tél közeledtével az ukrán vezetés komoly gonddal szembesül: hogyan akadályozhatná meg, hogy az orosz légicsapások tovább rongálják az ország már amúgy is megtépázott energiaellátását és távhőhálózatát. A Kyiv Independent szerint kézenfekvő lenne, ha támadásokat indítanának az orosz katonai repterek és rakétaindító állások ellen. Viszont a nyugati szövetségesek egyelőre nem engedélyezik, hogy a tőlük kapott fegyverekkel mélyen az orosz hátországban lévő célpontokat pusztítsanak az ukránok.

Mi több, az Egyesült Államok szerint Oroszország már a csapásmérő repülőgépeinek több mint 90 százalékát kivonta az olyan rakéták, mint az amerikai ATACMS vagy a brit/francia Storm Shadow hatótávolságából, de az ukránok mindenképpen meg akarják akadályozni a várható orosz támadásokat.

Ukrán AQ 400 "Kasza" kamikázedrón. Nagy távolságú csapásmérésekre tervezték. Forrás: Terminal Autonomy

"Amikor célba veszed az ellenség csapásmérő erejét, akkor két lehetőséged van. Vagy a rakétákat és a repülőgépeket pusztítod el, vagy azokat az üzemeket, ahol ezeket, illetve az ezek működéséhez szükséges anyagokat gyártják" – nyilatkozott Fabian Heinz, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (International Institute for Strategic Studies – IISS) tudományos munkatársa.

De, hogy jön ide az alkohol? – kérdezhetnénk, látva az ukrán haderő legújabb céllistáját. "Az orosz katonai repülés nem működhet alkohol nélkül" – hangsúlyozta az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács osztályvezetője. Persze Andrij Kovalenko nem feltétlenül az oroszok iszákosságára gondolt. "Az üzemanyagoktól a fékrendszeren át a jégoldásig, rengeteg mindenhez kell alkohol. Enélkül egyetlen légierő sem tud működni" – tette hozzá.

Az orosz légierő Tu-95MSM nehézbombázója, szárnyai alatt H-101 cirkálórakétákkal. Forrás: Wikipédia

Az alkoholgyárak eddig nem számítottak kiemelten fontos hadiüzemnek, így azokat nem is védik az oroszok. Ezért ideális célpontjai lehetnek a lassan repülő, nagy hatótávolságú ukrán drónoknak. De azért is, mert a robotok többnyire csak pár tíz kilogrammnyi robbanó anyagot képesek magukkal cipelni, szemben a rakéták akár 1000 kilós harci részével.

Márpedig a kevéske robbanószerrel egy repülőtéren nem sok kárt lehet okozni, ám egy rendkívül gyúlékony anyagot előállító üzemben már óriási lehet a pusztítás. Ezt igazolja a múlt hét két, látványos akciója is, amikor ukrán drónok orosz alkoholgyárakra csaptak le, és lángtengerré változtatták azokat.

A lepárlók rombolása valószínűleg még sem okozhat igazán fájó veszteséget az oroszoknak – véli egy katonai szakértő. Peter Layton – az Ausztrál Légierő egykori tisztje, ma pedig a Royal United Services Institute kutatója – elismerte ugyan, hogy az ukránok választása kézenfekvőnek tűnhetett, de szerinte még ha sikerülne Oroszország valamennyi lepárlóüzemét is elpusztítani, azzal sem bénítanák meg az orosz légierőt. Etanolt ugyanis szinte minden országban gyártanak, így könnyen és olcsón beszerezhető. "A készleteket hamar fel lehetne tölteni a világpiacról, vagy akár még Kína is bőségesen el tudná látni az oroszokat" – mondta, és hozzátette, ráadásul az alkohol semmilyen nemzetközi tiltólistán sem szerepel.