Nyitókép: MTI/AP/Lisa Leutner

Új nemzetbiztonsági stratégiát fogadott el az osztrák kormány - Gyökeresen megváltozott Oroszország megítélése

Infostart
2024. augusztus 29. 13:59
Alig egy hónappal a szeptember végi parlamenti választások előtt régi adósságát törlesztette a Karl Nehammer kancellár vezette, a konzervatív Osztrák Néppártból (ÖVP) és a Zöld Pártból álló koalíciós kormány. Az ORF közszolgálati médium beszámolója szerint a kabinet elfogadta a több mint ötven oldalas új nemzetbiztonsági stratégia tervezetét, amelyet haladéktalanul a parlament elé terjesztenek. Az új stratégia középpontjában az ukrajnai orosz háború következményeivel való szembenézés és ettől elválaszthatatlanul semleges országként a NATO-val való együttműködés erősítése szerepel.

A meglehetős késedelmet indokolva mutatott rá az ORF arra, hogy az új nemzetbiztonsági stratégia az Ukrajna ellen 2022 februárjában indított orosz háború óta esedékes volt.

A jelenleg hivatalosan még érvényben lévő, 2013-ban elfogadott stratégia Oroszországot még "stratégiai partnerként" említi.

A mostani tervezet a 2021 decembere óta hivatalban lévő kormánykoalíció működésének hajrájában készült el.

Az "új időket" jelzi, hogy a terjedelmes dokumentum az Ukrajna ellen két és fél éve tartó háborúval kapcsolatban abból indul ki, hogy Oroszország nemcsak Ausztria, de Európa számára is veszélyt jelent

"Az Európai Unió és Oroszország közötti viszony a nemzetközi jogba ütköző orosz agressziós háború óta alapvetően megváltozott"- szögezi le a dokumentum.

Ennek kapcsán hangsúlyozza, hogy Oroszország hibrid hadviselése keretében Európát katonailag is fenyegeti, továbbá különböző eszközökkel törekszik az Európai Unió és környezete destabilizálására.

A tervezet szerint az Ukrajna elleni háború egyértelművé tette, hogy Ausztria védelmi és egyben ellenálló-képességét a biztonságpolitika valamennyi területén az EU-val összhangban erősíteni kell.

A dokumentum ezzel összefüggésben külön fejezetben hangsúlyozza a NATO-val való együttműködési lehetőségek teljes körű kihasználását.

Ennek kapcsán foglakozik a 2022 februárja óta a korábbinál is erőteljesebben vitatott osztrák semlegesség fenntartásával.

"A katonai téren való semlegesség nem jelenti azt, hogy közömbösnek kell lenni, ha megsértik a nemzetközi jogot, és támadást indítanak egy ország szuverenitása, területi integritása vagy függetlensége ellen" - hangsúlyozza az Aktív semlegességi politika és az európai szolidaritás címet viselő fejezet.

Utal arra, hogy semleges országként az ország nem csatlakozhat semmilyen katonai szövetséghez, a NATO-val való együttműködésnek ugyanakkor nincs akadálya.

Ez utóbbival összefüggésben említi a külföldi missziókban való részvételt, amelyet a jövőben bővíteni kell.

Ugyancsak ennek kapcsán fontosnak tartja a NATO-val való együttműködési lehetőségeket a konfliktusok megelőzése, a válságkezelés, valamint a kooperatív biztonság területein.

A fejezet állást foglal különböző fegyverzeteknek az EU keretei között történő közös beszerzése mellett is.

A dokumentum külön fejezetben hangsúlyozza az orosz földgáztól való függőség felszámolásának szükségességét.

Ezzel összefüggésben emlékeztet arra, hogy a két koalíciós párt, az ÖVP és a Zöld Párt az utóbbi nyomására már hitet tett amellett, hogy 2027-ig lemond az orosz gázszállításokról.

Ugyancsak külön fejezet foglalkozik többek között Kínával, az ázsiai országot egyidejűleg

  • partnernek,
  • versenytársnak és
  • rendszerszintű riválisnak

nevezve.

Utal a regionális konfliktusokra is, így többek között a Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni, 2023 októberi terrortámadására.

Hangsúlyozza, hogy ezek a konfliktusok veszélyeztethetik Ausztria és Európa biztonságát.

A tervezet külön fejezetet szentel az emberek okozta klímaváltozásnak, illetve az ezzel járó hatásoknak.

A klímavédelmet ezzel összefüggésben elengedhetetlennek nevezi a tartós béke, a hosszú távú ellátási biztonság, valamint a gazdasági és szociális ellenálló-képesség biztosítása érdekében.

Hangsúlyozza, hogy a kockázatok korlátozása érdekében elsődleges fontosságú a klímaváltozás elleni harc, illetve a klímasemlegesség biztosítása.

.