A frakcióalapítás hírét Brüsszelben az AfD társelnöke, Alice Weidel szóvivője jelentette be: az önálló frakcióalapításhoz szükséges feltételeket teljesítették. Előzőleg az AfD uniós parlamenti küldöttsége áldását adta az új frakció létrehozására, egyben javasolta, hogy az új pártcsoport a Szuverén Nemzetek Európája ("Europa Souveräner Nationen" - ESN) nevet kapja.
Német hírportálok egybehangzó beszámolója szerint
az új frakcióba "első lépésben" kilenc uniós tagállamból összesen huszonnyolc képviselő kerül be, köztük a magyar Mi Hazánk Mozgalom egy delegáltja is.
A csoportba a legtöbb képviselőt az AfD delegálja, tizennégyet. A spanyol Se Acabó la Fiesta, a lengyel Konfederacja és a bolgár Újjászületés párt egyaránt három-három képviselővel vesz részt a frakció munkájában. A Mi Hazánk Mozgalom mellett egy-egy szlovák, litván, francia és cseh párt képviselője kap helyet a Szuverén Nemzetek Európája-frakcióban.
A bevándorlás elleni harcot zászlajára tűző, 2013-ban alakult AfD sikeres, de viharos hónapok után jutott erre a döntésre. A június 9-i németországi európai parlamenti választásokon a CDU/CSU mögött eddigi legjobb eredményével, 15,9 százalékkal a második lett, és így tartósan az ország második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párja. A párt a közelmúltig az Identitás és Demokrácia EP-frakció tagja volt, de a párt akkori listavezetőjének, Maximilian Krahnak a megbotránkozást kiváltó kijelentései miatt a frakcióelnök, Marine Le Pen kezdeményezésére kizárták őket a pártcsoportból.
Már akkor látszott, hogy az AfD nem adja fel, és egy szélsőjobboldali frakciót kíván alakítani. Az ARD német közszolgálati rádió és televízió beszámolója szerint Maximilian Krah nem tagja a képviselőcsoportnak. A frakció elnöke a párt türingiai képviselője, René Aust lesz. Alice Weidel szóvivője szerint a csoport nyitott más, csatlakozni kívánó pártok csatlakozása előtt is.