Nyitókép: MTI/AP/DPA/Rene Priebe

Eltemették a Mannheimben meggyilkolt rendőrt: ismét napirenden az illegális menekültek kitoloncolása

Infostart
2024. június 15. 14:45
Egész Németországot megrázta a két héttel ezelőtti mannheimi késes támadás, amely egy 29 éves rendőr halálát okozta. A meggyilkolt fiatal rendőr emlékére a baden-württembergi városban gyászszertartást tartottak.

A merényletet egy 25 éves afgán férfi követte el, aki áldozatát fején többször is megsebesítette. A 25 esztendős tettes május utolsó napján egy polgári mozgalom iszlámkritikus rendezvényén támadt rá a felvonulókra, köztük a segítségükre siető rendőrre, aki két nappal később belehalt sebesüléseibe. A támadásban további öt személy megsebesült, köztük a merénylő is, aki hosszú ideig nem volt kihallgatható állapotban. Noha a hatóságok azonnal őrizetbe vették, tettének indítékáról részleteket nem hoztak nyilvánosságra. Egyelőre annyi ismert, hogy fiatalkorúként 2021-ben érkezett Németországba, és családjával a hesseni Heppenheimben élt.

A történtek új fejezet kezdetét jelentették a német menekültpolitikában. Szinte azon nyomban felerősödtek az illegális bevándorlók mielőbbi kitoloncolását célzó követelések, különös tekintettel a merénylő anyaországára, Afganisztánra, továbbá Szíriára. Afganisztán vonatkozásában ezt a lépést nehezíti, hogy a tálib rezsim 2021-es hatalomra jutását követően a német kormány felfüggesztette a kitoloncolásokat az országba.

A kitoloncolás újrakezdését a német parlamenti pártok között az elmúlt időszakban szokatlannak számító konszenzus övezte. A szigorítás mellett állt ki Olaf Scholz kancellár is.

Mannheimben pénteken gyászszertartáson emlékeztek a meggyilkolt rendőre, amelyen részt vett Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter, valamint Winfried Kretschmann, a tartomány zöldpárti miniszterelnöke, továbbá Baden-Württemberg konzervatív belügyminisztere, Thomas Strobl.

A fiatal rendőr azokkal szállt szembe, akik hadat üzentek a német demokráciának. Embersége és mások iránti elkötelezettsége példát kell jelentsen valamennyi német állampolgár számára – hangsúlyozták.

A temetésen az ARD közszolgálati média beszámolója szerint csaknem háromezren gyűltek össze, és azt kivetítőn is közvetítették. A temetési menetben több száz rendőr vonult.

A szertartással egy időben vált ismertté, hogy az ellenzéki CDU /CSU felszólította a kancellárt: haladéktalanul kezdeményezzen tárgyalásokat a tálibokkal a kitoloncolásról, az érintettek visszafogadásáról.