Nyitókép: MTI/AP/DPA/Rene Priebe

Mélyen megrázta Németországot a 29 éves rendőr halála

Infostart
2024. június 3. 20:07
Gyász, düh és megdöbbenés – a tudósítások szerint ez jellemzi leginkább a német táradalom reagálását annak a 29 éves rendőrnek a halálára, aki egy múlt hét végi terrortámadás következtében vesztette életét Mannheimben. A merényletet egy afgán férfi követte el, aki egyelőre még nincs kihallgatható állapotban. Tettének indítéka nem ismert.

A késelés pénteken történt a város központjában, a Pax Europa polgári mozgalom mannheimi találkozóján, amelyen részt vett Michael Stürzenberger konzervatív politikus, iszlámkritikus aktivista is. A támadó többször is fején sebesítette meg késével a 29 éves rendőrt. Noha sürgősségi műtétet hajtottak végre rajta, és mesterséges kómába helyezték, ennek ellenére vasárnap belehalt sérüléseibe.

A merénylet, amelyben többen is megsebesültek, nem csak a baden-württembergi várost rázta meg, az áldozatot az egész ország gyászolja.

Az elkövetőt lövésekkel fékezték meg, egyelőre nincs kihallgatható állapotban, így tettének indítéka sem ismert. Annyit lehet tudni, hogy Afganisztánban született, és 2014-ben érkezett fiatalkorúként Németországba. Eddig nem volt ismert a hatóságok előtt, feleségével és két gyermekével a hesseni Heppenheimben élt.

Már a hét végén Mannheimben és több más németországi városban zajlottak békés tiltakozások, amelyek résztvevői a beszámolók szerint mindenekelőtt iszlámellenes jelszavakat hangoztattak.

Vezető politikusok – pártállástól függetlenül – megdöbbenésüket fejezték ki rendőr halála miatt. Frank-Walter Steinmeier államfő részvétét fejezte ki a 29 éves áldozat hozzátartozóinak. "Mélyen megrázott annak a rendőrnek a halála, aki bátran beavatkozott, hogy embereket védjen meg" – idézték az elnököt. Steinmeier aggodalmának adott hangot annak kapcsán, hogy növekszik az erőszak alkalmazására való hajlandóság az országban.

Hasonlóan nyilatkozott Olaf Scholz is, aki határozott fellépést helyezett kilátásba az erőszak ellen. A kancellár utalt arra is, hogy egy nappal a rendőr elleni merénylet előtt egy választási nagygyűlésen bántalmazták Roderich Kiesewettert, a konzervatív CDU politikusát. Scholz hangsúlyozta, hogy az erőszak elfogadhatatlan akár baloldali, akár középen álló vagy jobboldali politikusok ellen követik el.

A rendőr halála újabb éles vitát váltott ki Németországban az iszlamizmusról és ezúttal mindenekelőtt az afganisztáni kitoloncolásokról. Kormánypárti és ellenzéki politikások egyaránt sürgették, hogy a lehető leggyorsabban el kell hagyni Németországot azoknak, akik német állampolgárság nélkül követnek el súlyos bűncselekményeket az országban, illetve a közbiztonságot veszélyeztetik.

A Der Tagesspiegel által idézett politikusok ennek kapcsán ezúttal elsősorban Afganisztánt említették. A hatóságok szerint számos kérdés még megválaszolatlan és a vizsgálat tárgyát képezi. Így egyebek között az, hogy a támadó előre tervezte-e a bűncselekményt, vagy "spontán" merénylet történt-e.

Az ügyben a karlsruhei államügyészég politikai bűncselekményekért felelős állambiztonsági részlege nyomoz.