Elsősorban fiatal afrikai nőket igyekeznek az oroszok az alabugai dróngyárába csalogatni - állítja a The Wall Street Journal. Az amerikai lap azonban nem talált értelmes magyarázatot erre a meglehetősen furcsa törekvésre.
Azt viszont megírta, hogy Oroszország drón termelése milyen óriási mértében felpörgött. Az amerikai újság cikkében a Prana Network elnevezésű nemzetközi hackercsoport információira alapoz, amely állítólag 2024 februárjában feltörte az iráni Iszlám Forradalmi Gárda e-mail szerverét. Az elektronikus levelekből aztán a számítógépes kalózok kiderítették, hogy Oroszország csak 2024-ben 6000 Shahed 136/131 drónt szándékozik gyártani az Alabuga különleges gazdasági övezetnek nevezett ipari parkban.
Ezt az értesült a Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet (IISS) is megerősítette, hozzátéve, hogy az alabugai gyáróriásban április végéig már 4500 iráni tervezésű Shahedt drónt gyártottak, méghozzá határidőt előtt. Így az üzem termelése augusztus közepéig valóban elérheti a 6000 darabot.
A New York-i lap úgy értesült, hogy Oroszország már az iráni drónok fejlettebb változatait állítja elő és ezeket intenzíven használja is Ukrajna ellen. Mindehhez az újság szerint elengedhetetlen az irániak folyamatos támogatása, mert enélkül az oroszok nem tudnának ilyen mennyiségű öngyilkos robotot gyártani.
Közben több forrás is megerősítette, hogy Irán már az kamikaze drónoknál fejlettebb, felfegyverezhető robotgépekkel is ellátja Oroszországot. Mint arról az Infostart is beszámolt, pár napja a kurszki régióban zuhant le egy Mohadzser-6 típusú drón, amely feltehetően az ukrajnai Szumi város körüli célpontokat készült megtámadni. A roncsról készült videón azt is látni, hogy a szárnyai alatt Káim-5 típusú televiziós irányzású siklóbombákat hordozott.
Ezeknek a bombáknak az orrában egy kis méretű TV kamera van és ennek képei alapján iránytja pontosan célra a fegyvereket a drón kezelője. A Mohadzser-6 lényegében egy távolról vezérelt bombázórepülő, ami ráadásul precíziós csapásmérésre képes. Alkalmazásával az oroszok szintet léphetnek a háborúban.
Ellenben a washingtoni székhelyű Institute for the Study of War (ISW) azt közölte: egyelőre független források még nem erősítették meg, hogy a Mohadzser-6-ot valóban bevetették volna Ukrajnában. Az ISW ugyanakkor megjegyzi, hogy Irán egy mélyebben belebonyolódik Ukrajna és Oroszország konfliktusába.