Szakértői elemzések szerint az elmúlt egy évben "robbanásszerűen" megnőtt azoknak az időskorúaknak a száma, akik ellátásra, illetve ápolásra szorulnak. Mindezt a német egészségügyi miniszter is megerősítette, utalva arra, hogy demográfiai okok miatt a múlt évben 50 ezres növekedéssel számoltak, ehelyett a tényleges növekedés ennél lényegesen nagyobb volt, és meghaladta a 350 ezret.
Az ARD és a ZDF közszolgálati médiumok szerint a miniszter "értetlenül" állt a történtek mögött, a "robbanásszerű növekedés" feltételezett okaként egyfajta "szendvicshatást" említett. A nagyon idős, gondozásra szorultak számát növelik az első baby-boom generáció rászorultjai is, akik immár szintén gondozásra szorulnak – vélekedett az egészségügyi miniszter.
Először jelentkezik két generáció, amely egyidejűleg igényli a segítséget, azaz a "baby-boomerek és szüleik".
Egy korábbi felmérés szerint Németországban mintegy ötmilliót tesz ki a gondozásra szorulók száma, a "terhet" főként a hozzátartozók viselik. Az érintettek, illetve a hozzátartozók ugyanakkor egyfajta gondozási, illetve ápolási biztosítást köthetnek, a tartós biztosítás pénzügyi helyzete azonban rohamosan romlik. A jelenlegi rendszer alapján azok, akik nem tudják megfizetni a biztosítás költségeit, a különböző szociális hivataloktól kérhetnek segélyt.
Lauterbach ennek kapcsán az ápolási biztosítás "akut problémájáról" beszélt. A miniszter szerint az ellátás színvonalát a jelenlegi járulékrendszerrel nem lehet javítani. "Átfogó pénzügyi reformra van szükség, azonban a jelenlegi, jövő őszig tartó törvényhozási időszakban azonban erre valószínűleg nem lesz lehetőség" – vélekedett Lauterbach.