Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys

Tárgyalásokat ígért Emmanuel Macron Új-Kaledóniában

Infostart / MTI
2024. május 23. 10:34
A központi kormányzat jelentős csendőri erősítést vezényelt a térségbe a helyzet lecsillapítására.

Az államfő elsősorban azért érkezett a térségbe, hogy személyes jelenlétével segítsen leállítani az erőszakot.

Kijelentette, hogy a francia kormányzat "a nép oldalán áll", és a jelenlegi legfőbb célnak a nyugalom és a biztonság visszatérését tartja. Hangoztatta, hogy a helyzetnek "intézményes keretek között" kell megoldódnia. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy minden érintett féllel tárgyalni fognak.

"Senki nem gondolt volna ilyen, példa nélküli erőszakra" - szögezte le az államfő a zavargásokkal kapcsolatban, s méltatta a rendfenntartó erők higgadt válaszát. Hozzátette: az elkövetkezendő napok és hetek még nehezek lesznek.

Macronnal a szigetcsoportra érkezett Sébastien Lecornu védelmi miniszter, Gérald Darmanin belügyminiszter, valamint a tengerentúli megyékért felelős tárcavezető, Marie Guévenoux is. Az államfő és a miniszterek helyi vezetőkkel fognak egyeztetni, valamint tárgyalnak a szükséges heylreállítási munkálatokról is - tájékoztatott az Elysée-palota.

A megbeszéléseket az elnök a zavargások halálos áldozatai iránti tisztelete jeléül egyperces néma megemlékezéssel indította, majd hangosan felolvasta a halottak neveit.

Az erőszakba fulladó tiltakozások azt követően törtek ki, hogy a francia kormány szavazati joggal ruházta fel a terület több ezer olyan lakosát, aki legalább tíz éve él ott, és ezt az őslakosok a központi befolyás növelésére tett kísérletként értékelték. A zavargásokban hatan haltak meg, köztük két csendőr, és csak a rendfenntartók közül 86-an sebesültek meg Gérald Darmanin belügyminiszter friss helyzetjelentése szerint.

A központi kormányzat jelentős csendőri erősítést vezényelt a térségbe a helyzet lecsillapítására, és Macron most bejelentette, hogy ez a különítmény ott is marad, "ameddig csak szükséges".

A helyi őslakosok jogait védő, függetlenségpárti politikai csoport, az FLNKS egyik vezetője a Reuters hírügynökségnek úgy nyilatkozott: el kívánják érni, hogy Párizs visszavonja a reformot. Az FLNKS és a francia befolyás növekedése ellen tiltakozó más helyi csoportok - akárcsak a Párizst támogatók - már korábban elítélték az erőszakot, és felszólították a tüntetőket az útlezárások feloldására.