A Der Spiegel számolt be arról, hogy szinte valamennyi ukrán alakulatnál szigorú lőszer-takarékosság lépett érvénybe. A német lapnak névtelenül nyilatkozó ukrán parancsnokok egybehangzóan azt állították, hogy jóformán minden, fronton harcoló egységnek spórolnia kell a munícióval, és a lőszer egy részét még át is kell adnia azoknak a csapatoknak, amelyeket éppen támadnak az oroszok.
Mi több, a hadsereg nemrég kinevezett parancsnoka arra utasította a katonáit, hogy ha az oroszok nem teljes erővel támadnak, akkor csak az állásaikat igyekezzenek tartani, de semmi esetre se indítsanak ellentámadást. Olekszandr Szirszkij vezérezredes arra figyelmeztetett: fennáll a veszélye, hogy az inváziós erők áttörik a frontot és mélyen benyomulnak az ország belsejébe. Állítólag az ukránok úgy próbálnak úrrá lenni a helyzeten, hogy csak a legveszélyesebb helyeken védekező katonáknak küldenek lőszerutánpótlást.
A washingtoni székhelyű Institute for the Study of War (ISW) szerint a frontvonal teljes hosszában az oroszok kezébe került a kezdeményezés. A védők súlyos lőszerhiánya miatt már az oroszok döntik el, hogy mikor és hol indítsanak támadást. Az amerikai kutatóintézet úgy véli: Szirszkij vezérezredes szavai arra utalnak, hogy az oroszok hamarosan a front egy olyan szakaszán indíthatnak offenzívát, amelyre eddig nem számítottak az ukránok. Washingtonban úgy értékelik: a front destabilizálódott és ha a Nyugat nem küld gyorsan lőszert, csak idő kérdése, hogy mikor omlik össze az ellenállás.
?? #Ukraine: The Ukrainian city of Avdiivka has been captured by the Russian military after four months of brutal fighting. The city’s fall marks #Russia’s largest victory in months, and is the largest change in the front lines since the Russian capture of Bakhmut.
— POPULAR FRONT (@PopularFront_) February 18, 2024
Ukrainian… pic.twitter.com/axuIVOraJS
Az ISW azt is közölte, hogy az ukránoknak ugyan sikerült Avgyijivka körzetében lelassítaniuk az oroszok előrenyomulását, de a lőszerhiány miatt nem lennének képesek feltartóztatni egy átfogó offenzívát. Márpedig arra kell számítani, hogy az orosz hadsereg ki akarja aknázni azt az előnyt, amit a város négy hónapig tartó ostroma után megszerzett – állapították meg az amerikai szakértők.
Kijev számára némi reményt adhat, hogy a legutolsó hírek szerint 18 ország csatlakozott ahhoz a csoporthoz, amely a csehek által felajánlott lőszerszállítást finanszírozná. A kérdés már csak az, hogy mikor érkezhetnek meg a gránátok Ukrajnába. Petr Pavel cseh elnök március 10-én arról beszélt, hogy az utánpótlás akár heteken belül megindulhat, ha összegyűlt rá szükséges pénz. A kormányfő, Petr Fiala ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy országa csupán a finanszírozást szervezi és a szállítást koordinálja. Mint mondta: ha minden összejön, akkor is hónapokba telik, mire a muníció eljut a fronton harcoló alakulatokhoz.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter ugyanakkor arról beszélt, hogy az első szállítmányoknak belátható időn belül meg kellene érkezniük, bár mint mondta, a teljes mennyiséget, több részletben, hónapok alatt kaphatnák csak meg. A cseh nemzetbiztonsági tanácsadó legutóbbi nyilatkozatában is igyekezett mérsékelni a túlzott várakozásokat. Tomáš Pojar azt mondta, hogy előbb a pénzt kell összegyűjteni, aztán lehet szerződni az eladókkal és csak ezt követően kezdődhetnek meg a szállítások. Ez pedig szerinte júniusnál hamarabb nem várható.
Petr Pavel február közepén jelentette be, hogy "találtak 800 ezer darab eladó, 155 mm-es tüzérségi lőszert" és ha lenne rá pénz, akkor meg is vásárolhatnák a muníciót Ukrajna számára. A hét elején pedig Petr Fiala miniszterelnök közölte, hogy ráakadtak még plusz 200 ezer gránátra, így összesen egymillió darab lőszert lehetne eljuttatni Ukrajnába.
A Defence Express ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az óvatos és néha egymásnak némileg ellentmondó kijelentéseket valójában a titkolózás motiválja. A felek ugyanis igyekeznek a lehető legkevesebbet elárulni arról, hogy honnan származhat a hatalmas mennyiségű lőszer. Nem szeretnék, ha az orosz ügynökök idő előtt kiszimatolhatnák az ügylet részleteit.
A Forbes magazin szerint ekkora mennyiség ugyan nem tudja ellentételezni az oroszok saját termelését és az észak-koreai szállításokat, viszont arra elég, hogy az ukránok megtartsák a jelenlegi állásaikat és esetleg újabb ellentámadást is indítsanak. A lap még hozzátette, hogy – amint az várható – az amerikai törvényhozásban a republikánusok hamarosan beleegyeznek Kijev támogatásának folytatásába. Ebben az esetben pedig az ukrán tüzéreknek már bőven lesz gránátjuk, mikorra a tavasz nyárba fordul.