A nyugdíjcsomag megvalósításával a kormány 2039-re olyan nyugdíjszintet kíván garantálni, amely eléri az átlagbér 48 százalékát – jelentette be Hubertus Heil munkaügyi miniszter és Christian Lindner pénzügyminiszter. A tervezet fékezni kívánja a járulékok növelését is, de a finanszírozás érdekében pótlólagos forrásokat kell biztosítani. Ennek érdekében az állam milliárdokat fektet be a tőkepiacba, a bevételekből pedig a 2030-as évek közepétől a nyugdíjbiztosítási támogatásokat kívánja fedezni. Az úgynevezett generációs tőke harmadik pillérként szolgálna a járulékkulcsokból és a szövetségi költségvetésből származó, jelenleg évi 100 milliárd eurós befizetések mellett.
A munkaügyi miniszter elengedhetetlennek nevezte a nyugdíjszint biztosítását, de ehhez a nyugdíjjárulékoknak középtávon növekedniük kell: 2025-ig marad 18,6 százalékon, de 2035-től már 22,3 százalékos növekedést terveznek.
A miniszter az újságírók előtt ismételten azt ígérte, hogy
nem lesz nyugdíjcsökkentés, és nem emelik a törvényes nyugdíjkorhatárt sem.
Hubertus Heil szerint állami beavatkozás nélkül a nyugdíjak szintje már 2026-tól az átlagbér 48 százaléka alá csökkenne.
A törvény által biztosított nyugdíj – mint hangoztatta – egyfajta "generációs szerződés" is, amit be kell tartani. " Aki ma járulékot fizet, az a jövőben számíthat a törvény által biztosított nyugdíjra" – tette hozzá.
Christian Lindner pénzügyminiszter szerint mindezek biztosítása érdekében ki kell használni a tőkepiaci nyújtotta esélyeket. A szabad demokrata politikus hangsúlyozta, hogy a 200 milliárd eurós tőkeállomány létrehozása ellensúlyozza majd a nyugdíjjárulékoknak a lakosság elöregedése miatt várható növekedését. Lindner szerint mindez " valódi paradigmaváltást" jelent.
A miniszter – aki a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke is – emlékeztetett arra, hogy pártja már hosszabb ideje szorgalmazta, hogy a nyugdíjbiztosítást tőkefedezeti komponensekkel is kiegészítsék.
Egy évszázadon keresztül elmulasztották a tőkepiaci esélyek kihasználását a törvényes nyugdíjbiztosítás érdekében – érvelt a miniszter, aki szerint a kormány most ennek ellenkezőjét teszi.
Ami a további menetrendet illeti, Hubertus Heil munkaügyi miniszter szerint a tervezetet előbb a kormány, majd a parlament elé terjesztik. Annak a reménynek adott hangot, hogy a nyugdíjrendszer reformjára a Bundestag nyárig áldását adja.