Natasa Pirc Musar köztársasági elnök szerint a polgárok felelőssége, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a választáson.
Felszólította a választópolgárokat, hogy tájékozódjanak az EU-ról, és legyenek óvatosak az álhír-kampányokkal szemben. „Az önök véleménye számít. Vegyék saját kezükbe a jövőjüket" - fogalmazott Pirc Musar. Megjegyezte, hogy Szlovénia fejlődését túlnyomórészt az uniós tagság tette lehetővé. „Gazdaságunk sikeresebb, jobban vigyázunk a környezetünkre, a levegőre, a vízre, és nagyobb lehetőségei vannak a tanulóknak, a tanároknak, a kutatóknak és a kulturális dolgozóknak" - mondta az elnök.
Úgy vélte: az EU-tagság segítette Szlovéniát abban, hogy jobban enyhítse az éghajlatváltozás következményeit, és kiegyensúlyozottabb regionális fejlődést biztosított.
Az elnök egyben megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy a csütörtökön közzétett uniós választási szórólapon Szlovénia nem szerepelt a tagországok között. Szerinte ez elfogadhatatlan hiba, ugyanakkor megdicsérte a szlovén képviselők gyors reagálását, akik helyreigazítást kértek. „Szlovénia joggal várja a bocsánatkérést" - húzta alá az elnök.
Az Európai Tanács döntése értelmében 2024. június 6. és 9. között kell megtartani az európai parlamenti választásokat az unió országaiban. Ez idő alatt 27 tagállamban mintegy 370 millió választásra jogosult állampolgár 720 európai parlamenti képviselőt választ.
Szlovéniában kilenc képviselői helyért szállnak harcba a jelöltek, eggyel többért, mint a legutóbbi választásokon. A választásokat arányos képviseleti rendszerben, preferenciális szavazással választják meg. A választók jelöltlistákra szavaznak, és egész Szlovénia egy választási körzetet alkot majd.