Egy napra Budapestre érkezik hétfőn Recep Tayyip Erdogan török elnök a török-magyar kulturális évad kezdetére, a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének századik évfordulója alkalmából.
Legutóbb augusztusban járt itt a török elnök, Egeresi Zoltán, az NKE munkatársa, Törökország-kutató az InfoRádióban intenzívnek nevezte a két ország kapcsolatát.
"Különösen az utóbbi tíz évben, rendszeressé váltak a közös kormányülések is, magas rangú találkozók. Közben 2018-ban Magyarország a Türk Tanács, most már Türk Államok Szervezete megfigyelő tagja lett, újabb fórumokkal egészült ki az amúgy is szoros kapcsolat" - ecsetelte a kutató.
Ezúttal a legutóbb létrejött Stratégiai Együttműködési Tanács is összeül, és aktuális politikai témákról is szó lehet, például a svéd NATO-csatlakozás támogatásának kérdéséről, amelyet egyelőre mindkét ország halogat.
"Ez a felső szintű tanács alapvetően azt jelenti, hogy a két ország kormánytagjai találkoznak, rengeteg tárcaközi megállapodás fog születni a nap során, és a svéd NATO-csatlakozás is elő fog kerülni a különböző kérdések között. Át fogják tekinteni a gázai eseményeket is, ezen túlmenően alapvetően a gazdasági együttműködés lesz a célkeresztben.
Törökország szeretné, ha az idén 4 milliárd dollárnyi külkereskedelmet sikerülne a jövőben újabb 2 milliárddal bővíteni, a távlati cél pedig 10 milliárd dollár."
Energetikai együttműködések is napirenden lesznek; augusztusban köttetett egy gázszállítási szerződés, vélhetően ezzel kapcsolatban újabb tárgyalásokat fognak folytatni.
Hogy a gázai konfliktus kapcsán ugyanazon a platformon áll-e a két ország, arról Egeresi Zoltán elmondta, Magyarország - úgy tűnik - alapvetően Izrael mellett kötelezte el magát, míg Erdogan kormánya hagyományosan azt a vonalat viszi, hogy a palesztinokat támogatja és Izraelt kritizálja.
"Ebben a kérdésben nem fognak a felek egyetérteni, de pragmatikusan azok a témák kerülnek majd elő, amelyekben ugyanúgy gondolkodnak:
- gazdasági,
- kulturális és
- energetikai
kérdésekben" - foglalta össze.
Hangsúlyozta még, hogy épp most 100 éves az úgynevezett barátsági szerződés a két ország között.
"Ez azért is volt fontos, mert ez volt az első nemzetközi szerződés, amelyet Törökország alapítása után aláírt."
A török elnök budapesti látogatása kapcsán délelőttől késő estig Budapest-szerte lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell számítani, aki teheti, válassza a kötött pályás közlekedést Budapesten!