Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Szárnyal az AfD, a németek fele már ellenzi a párt "kiközösítését"

Infostart
2023. október 16. 06:00
Noha Németországban pontosan két év van hátra a következő parlamenti választásokig, a baloldali kormány sorra kapja a pofonokat a választóktól. Eközben egyik legfőbb riválisává lépett elő az Alternatíva Németországnak (AfD) radikális jobboldali, euroszkeptikus párt, amely a német politika egyik főszereplőjévé válhat.

A koalíciós pártok súlyos vereséget szenvedtek a múlt hét végi, Bajorországban és Hessenben tartott tartományi választásokon. Kudarcukat csak tetézte az a felmérés, amely szerint a választók többsége a koalícióval olyannyira elégedetlen, hogy új kormány reményében előre hozott parlamenti választásokat akar.

Az Inratest dimap intézet legfrissebb közvélemény-kutatása arról tanúskodik, hogy a három koalíciós párt a szavazatok mindössze egyharmadára számíthatna, ha most tartanák a választásokat. A kormánypártok hanyatlásánál is nagyobb figyelmet váltott ki német politikai körökben az AfD töretlen erősödése. Lassan megszokottá válik, hogy a többi parlamenti szereplő által kiközösített, elsősorban az illegális bevándorlás elleni harcot zászlajára tűző párt szinte hónapról hónapra népszerűbb.

A pénteken közzétett adatok szerint támogatottsága immár 23 százalékos, mindössze 5 százalékkal lemaradva az ellenzéket vezető konzervatív CDU/CSU pártszövetségtől, és 8 százalékkal megelőzve a szociáldemokrata pártot. Az SPD jelenleg 15 százalékon áll, míg a Zöldek Pártjára a választók 13 százaléka szavazna. A liberális FDP pedig 5 százalékkal a parlamenti bejutás küszöbén áll.

Az AfD szárnyalására utal egy másik felmérés is, amely megerősíti, hogy a párt nemcsak az egykori NDK-hoz tartozott keleti, hanem a nyugati tartományokban is egyre népszerűbb.

A megkérdezettek csaknem fele immár semmi kivetnivalót nem találna abban, hogy az AfD a tartományi kormányokban koalíciós szerepet kapjon.

Elemzők szerint ennek politikai súlyát csak növeli az, hogy a kormánypártok mellett mostanáig a konzervatív CDU/CSU is határozottan elhatárolódott az AfD-vel való parlamenti együttműködéstől.

A kiközösítés tarthatatlanságát még inkább bizonyíthatják, hogy a jövő év első felében három keleti tartományban, Szászországban, Türingiában és Brandenburgban tartanak választásokat. A párt "keleti" támogatottságából adódóan nagy a valószínűsége annak, hogy az AfD mindhárom tartományban az első helyen végez.

Közvetve erősíti a pártot az is, hogy a németeket leginkább a menekültpolitika, illetve a bevándorlás alakulása foglalkoztatja. Miközben a menekültpolitika szigorításáról a kormánypártok és az ellenzéki CDU vezetői Olaf Scholz kancellár kezdeményezésére épp most folytatnak tárgyalásokat, az AfD-t nem vonták be az egyeztetésbe.

Az ARD televízió megbízásából készített felmérés szerint a megkérdezettek 44 százaléka véli úgy, hogy a politikának mindenekelőtt a bevándorlás témakörével kell foglalkoznia. A különböző fegyveres konfliktusok, általánosságban a béke problémaköre áll a második helyen, de a 44 százaléktól messze elmaradva, mindössze 18 százalékkal. A nyugdíjak kérdésköre 13, a gazdaság általánosságban 11, míg az infláció és az energiapolitika a felmérés szerint együttesen 10 százalékukat foglalkoztatja a németeket.