A mintegy 83 millió amerikai dolláros (29 milliárd 299 millió forint) beszrézést a canberrai kormány jelentette be. Richard Marles ausztrál védelmi miniszter szerint a nagy hatótávolságú csapásmérő rakéták és más irányított fegyverek nélkülözhetetlenek a geopolitikai zavarok és kockázatok új korszakában.
"Beruházunk azokba a képességekbe, amelyekre védelmi erőinknek szüksége van ahhoz, hogy partjainktól távolabb is veszélyben tartsák ellenfeleinket, és biztonságban tartsák az ausztrálokat abban a bonyolult és bizonytalan világban, amelyben ma élünk" - mondta a politikus egy hétfői nyilatkozatában.
A kormány emellett több mint 60 kiterjesztett hatótávolságú, radarok elleni rakéta beszerzését is jóváhagyta. Ezeket a levegő-föld rakétákat az ausztrál légierő vadászrepülőgép-flottája fogja használni.
Egy nemrégiben készült védelmi felülvizsgálat hangsúlyozta: Ausztráliának képesnek kell lennie arra, hogy az ausztrál partoktól távolabb is veszélyeztesse az ellenfelet, mégpedig azáltal, hogy olyan képességet fejleszt ki, amely lehetővé teszi a célpontok elleni pontos csapások végrehajtását nagyobb távolságból - derült ki a közleményből.
Pat Conroy védelmi ipari miniszter szerint Ausztrália azt is tervezi, hogy kiépíti hazai rakétagyártási képességeit. "Azért vásároljuk most ezeket a fegyvereket, hogy gyorsan rendelkezésre álljanak a képességek - de fontolóra vesszük a rakéták hazai gyártásának lehetőségeit is, mivel fontos a szuverén ausztrál védelmi gyártási képességek kiépítése" - mondta Conroy.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália 2021-ben biztonsági szövetséget indított AUKUS néven - , amely a három ország nevének rövidítéséből áll.