A polgári törvénykönyvet módosító javaslat ezzel a második olvasatba került, ahol először az alkotmányjogi és a családügyi bizottságok fogják megvizsgálni. A testületeknek négy hónapjuk van a téma megvitatására és módosítások megtételére. A törvények vagy törvénymódosítások bizottsági megvitatásra általában két hónap áll rendelkezésre, de az alsóház ezt most ezt „a téma bonyolultsága miatt” a duplájára emelte.
A képviselőház ugyanakkor rábólintott arra az általános vitában beterjesztett ellenjavaslatra is, amely alkotmányban rögzítené, hogy a házasság egy férfi és egy nő törvényes kapcsolata.
A vita elsősorban akörül forgott, hogy az azonos neműek jogi kapcsolatát „házasságnak” kell-e nevezni.
Markéta Pekarová Adamová, a képviselőház elnöke vitazárójában a CTK cseh hírügynökség jelentése szerint azt mondta: lát lehetőséget a két vélemény összehangolására, s nem biztos, hogy az azonos neműek párkapcsolatának hivatalos egyenjogúsítását mindenképpen házasságnak kell majd nevezni.
A törvénymódosítást a Polgármesterek és Függetlenek (STAN), a TOP 09 és a Kalózpárt parlamenti frakciói támogatták, összesen 68 képviselő, míg az ellenzéki Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom egész képviselőcsoportja, valamint a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a kereszténydemokrata KDU-CSL frakciótagjainak egy része, összesen 58 képviselő ellenezte. A 200 tagú alsóház többi tagja nem vett részt a szavazáson, illetve tartózkodott.
Ha a törvénymódosítást jelenlegi formájában véglegesen elfogadnák, akkor az azonos neműek kapcsolatát hivatalosan is házasságnak nevezhetnék,
s a felek olyan jogokkal rendelkeznének, mint a jelenlegi házasságban a férj és a feleség: egyebek között közös vezetéknevük lehetne, jogosultak lennének özvegyi nyugdíjra vagy egyforma joguk lenne az általuk nevelt gyerekekkel kapcsolatban.
A bejegyzett partnerség intézménye, amelyre az azonos neműeknek 2006 óta van lehetőségük Csehországban, ezzel gyakorlatilag megszűnne.
A téma az elmúlt években már három alkalommal szerepelt napirenden a képviselőházban, de korábban még soha nem jutott túl az első olvasaton. Az azonos neműek házasságának témája megosztja a kormányoldalt és az ellenzéket is, ezért a pártok mindenkor szabad kezet adnak tagjaiknak a vitában és a szavazáskor.