Hét évvel a népszavazás után kérdezte meg egy közvélemény-kutató cég, a Public First az Egyesült Királyság kilépésre szavazó négyezer állampolgárát, mit gondoln most a brexitről – írja a The Guardian. Kevesebb mint egyötödük – 18 százalék – mondta, hogy jól vagy nagyon jól sikerült a dolog, míg 30 százalékuk szerint sem jól, sem rosszul, 26 százalékuk szerint pedig még túl korai lenne megmondani.
Az infláció történelmi csúcson maradt, a GDP stagnál, a közgazdászok pedig egyre gyakrabban figyelmeztetnek a brexit kereskedelemre és beruházásokra gyakorolt folyamatos hatására.
A kilépésre szavazók kevesebb mint egyharmada, 29 százalék szerint a brexitnek negatív gazdasági hatása volt.
Azok a kilépők közül, akik úgy vélik, hogy a brexit nem ment jól, sokan a politikusokat hibáztatják a rossz kezelésért: 70 százalék szerint a brexit jól is elsülhetett volna, és a válaszadók majdnem a fele úgy véli, hogy a politikusok meg tudták volna oldani, de meg sem próbálták.
Az EU-kilépésről szóló döntés végrehajtása az elmúlt hét évben többször is megosztotta a Konzervatív Pártot. Az Egyesült Királyság és az EU viszonya körüli huzavona Theresa May menesztéséhez vezetett, és segített Boris Johnsonnak abban, hogy 2019-ben 80 mandátumos többséget szerezzen azzal az ígérettel, hogy "véghezviszi a brexitet".
Annak ellenére, hogy sok kilépő elégedetlen a brexit kezelésével, a közvélemény-kutatások szerint nem sok jel utal arra, hogy a szavazók meggondolták volna magukat. A megkérdezettek nagy többsége (72 százalék) azt mondta, hogy akkor is úgy szavazna, ahogy 2016-ban tette, ha tudná, milyen helyzetben lesz hét évvel később; ugyanakkor 72 százalékuk azt is mondta, hogy nem akar többé a brexitről beszélni.