A tragédia 2019. május 5-én történt Moszkva, Seremetyevó repülőterén. Ahogy arról annak idején az Infostart is beszámolt róla: az Aeroflot Moszkvából Murmanszkba tartó gépének orrába villám csapott mintegy 15 perccel a felszállás után. Ekkor működésbe lépett a Szuhoj SSJ-100-as biztonsági rendszere, amely bekapcsolta a vészhelyzeti áramellátást.
A repülőgép vezethető maradt és a pilótáknak követniük kellett volna az ilyenkor érvényes vészeljárásokat. Azonban a repülőtérre való visszatéréskor Gyenyisz Jevdokimovnak és Makszim Kuznyecovnak csak másodszorra sikerült megfelelően ráfordulnia a leszállópályára. Ám az irányítást segítő automatika hiányában képtelenek voltak a kifutópálya elején letenni a gépet. Túlrepültek az ideális kerékletételi ponton, emiatt - a szakértők feltételezése szerint - megpróbálták a gépet a hajtóművek hirtelen felpörgetésével és az orr leengedésével "rászorítani" a pályára. Az eredmény az lett, hogy a gép a durva földet érést követően elpattant, majd újból a betonhoz vágódott.
A moszkvai Kommerszant című újság úgy értesült, hogy az utasszállító másodszori pályához ütődésekor a gépre és az utasokra mintegy 5 G túlterhelés nehezedett, holott a Szuhoj SSJ-100-as megengedett maximális túlterhelése legfeljebb 3,75 G lehet. Ennek következtében a hátsó futóművek szárai átütötték az üzemanyagtartályokat, ami miatt az utasszállító lángba borult.
Ez a pillanat látható az alábbi videón is. A lángoló gép a hasán csúszva állt meg és bár a személyzet azonnal megkezdte a utasok kimenekítését, de a fedélzeten tartózkodó 78 emberből 41-en mégis bennégtek.
A #Russian court sentenced Denis Evdokimov, the commander of the Sukhoi Superjet that burned down in 2019, to 6 years in a colony-settlement.
— NEXTA (@nexta_tv) June 20, 2023
41 people died in the crash. pic.twitter.com/VYDJACm78h
A katasztrófa kivizsgálói szerint a pilótáknak már az első elpattanáskor át kellett volna startolniuk és újból megközelítve a kifutót, megismételni a leszállást. Mivel a vizsgálat egyértelműen pilóta hibát állapított meg, a bíróság hat év kényszermunkára ítélte a gép kapitányát.
Sajtóhírek szerint azért is volt ilyen sok áldozat mert
az utasok többsége a vészelhagyáskor a csomagjait is magával akarta vinni.
Az elöl ülők így feltartották a gép hátuljában lévőket, akiknek a gyorsan elharapózó tűzben már nem jutott idejük a menekülésre.