Bírálta csütörtöki New York-i sajtótájékoztatóján a világ országait António Guterres ENSZ-főtitkár, amiért messze nem teljesítik a klímaváltozással kapcsolatban tett ígéreteiket és elkötelezettségeiket.
"Azt látom, hogy
nincs elegendő ambíció, bizalom, támogatás, együttműködés, és rengeteg probléma van az átláthatóság és a hitelesség körül"
- fogalmazott António Guterres.
A főtitkár szerint aláaknázták az éghajlatváltozással kapcsolatos globális menetrendet.
Ha a kormányok komolyan el akarnák érni a céljaikat és eleget szeretnének tenni a kötelezettségeinek, minden fronton jelentősen növelnék az erőfeszítéseket - szögezte le a főtitkár.
António Guterres mindenekelőtt a kőolajipari cégeket bírálta, hangsúlyozva, hogy a fosszilis tüzelőanyagok összeegyeztethetetlenek az emberiség túlélésével, hozzátéve, hogy véget kell vetni a kőolaj, a szén és a gáz felhasználásának.
A kőolaj- és gázipari cégek rekordprofitjára utalva, bibliai hasonlattal élve a világszervezet főtitkára kijelentette, hogy "erkölcstelen a jövőt harminc ezüstpénzért eladni".
Csütörtökön értek véget Bonnban az átmeneti klímatárgyalások, amelyeken az ENSZ november végén Dubajban kezdődő klímakonferenciáját készítették elő.
Minden korábbinál sürgetőbbé vált, hogy meggyőzzék az országokat a fosszilis energiáktól a megújuló energiaforrásokra való áttérésre. Míg továbbra is szélsőséges időjárás pusztít a Földön, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint több mint ezermilliárd dollárt fektettek eddig az olajba, a gázba és a szénbe.