Az ellentámadás részben már megindult – mondta Bendarzsevszkij Anton, mivel az ukrán erők az elmúlt két hétben sorra támadták az orosz logisztikai csomópontokat, üzemanyag-tároló központokat. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója arról is beszélt, hogy már dezinformációs kampány is zajlik, hasonló ahhoz, mint amely a tavaly szeptemberi ukrán offenzívát megelőzte. A médiában számtalan ellentmondásos hír látott napvilágot a támadás időpontjáról és helyszínéről – hangsúlyozta a szakértő.
Most hasonló kampányt látunk, ami egyébként nemcsak szóban és írásban, a sajtón keresztül zajlik, hanem különböző fizikai eszközökkel is próbálják megtéveszteni a másik felet. Például felfújható tankokat, HIMARS rakéta-sorozatvetőket, légvédelmi rendszereket raknak ki. Ilyeneket például Csehországban gyártanak Ukrajna számára.
Sokszor az oroszok azt jelentik, hogy sikerült megsemmisíteniük ilyen vagy olyan ukrán nehézfegyvert, pedig valójában csak egy makettet robbantottak fel.
Bendarzsevszkij Anton szerint elképzelhető, hogy az Amerikában kiszivárgott titkos, háborús dokumentumok is a dezinformációs kampány részei. A valós erőviszonyokról ugyanakkor sok konkrétumot nem tudni – emelte ki a szakértő. A NATO-főtitkár nyilatkozatai szerint a szövetség szinte teljes egészében leszállította Ukrajnának az ígért fegyvereket.
Úgy tűnik, Oroszország is készül – folytatta a szakértő. Az elmúlt hetekben ugyanis számos katonai szolgálattal kapcsolatos törvényt módosítottak és szigorították a behívást is.
Ám mindkét fél szűkében lehet a lőszernek
– mondta Bendarzsevszkij Anton, ami indokolhatja a lőszer-felhasználás intenzitásának csökkenését, hiszen a szemben álló hadseregek az ellentámadásra tartalékolnak.
"A szakértők jelenleg Zaporizzsja térségében várják az ellentámadást. Itt ugyanis a legkönnyebb előrenyomulni, ráadásul ketté tudnák vágni az orosz erőket, és az utánpótlástól is elszigetelnék őket" – mondta Bendarzsevszkij Anton. Ugyanakkor az oroszok is itt számítanak az offenzívára, az elmúlt hónapokban komoly védelmi rendszert építettek ki. Az esős idő elmúltával, a harcjárművek mozgását ellehetetlenítő sár felszáradása után, május második felében vagy nyáron indulhat meg az ukrán támadás a szakértő szerint.
"Nagy a nyomás az ukránokon,
de tartok tőle, hogy olyan bravúrt már nem fognak tudni végrehajtani, mint amit tavaly láttunk, amikor a megszállt területek negyven százalékát visszafoglalták. Oroszország tanult a hibákból, és lényegében hat-hét hónapja volt, hogy védelmi állásokat építsen ki. Most más lesz a helyzet, mert olyan ellentámadás fogunk látni, amikor az oroszok sokkal jobban védekeznek, mint eddig" – hangsúlyozta a szakértő.
Bendarzsevszkij Anton szerint ha az ukrán támadás sikeres lesz, akkor az tárgyalóasztalhoz kényszerítheti az oroszokat, de ha nem éri el az általuk várt eredményt, a nyugati támogatások is alábbhagyhatnak, patthelyzet állhat elő és befagyott konfliktussá alakulhat a háború.