Beváltották fenyegetésüket a német klímavédők, az immár nemzetközivé vált Letzte Generation (Utolsó Nemzedék) elnevezésű csoport céljai érdekében nem válogat a békés tiltakozóakciókban, amelyek a legtöbb esetben megnehezítik az emberek mindennapi életét. A magát a környezetvédelem élharcosának tartó német Zöldek Pártja és a klímaaktivisták már korábban kiásták a csatabárdot. A párt aggodalmát fejezte ki az Utolsó Nemzedék akciói miatt, hangoztatva, hogy nem csak az emberek mindennapi életét zavarják meg, hanem akadályozzák a társadalom széles körű összefogását is a következetes környezetvédelmi politika érdekében.
A Zöldek oldalára állt a koronavírus-járvány idején híressé vált Fridays for Future nemzetközi környezetvédelmi mozgalom, ugyancsak hangoztatva, hogy a csoport akcióival megosztja a társadalmat.
Az Utolsó Nemzedék követelései között szerepel többi között az óránkénti 100 kilométeres maximális sebesség bevezetése az autópályákon, valamint a havi 9 eurós bérlet tömegközlekedési eszközökön.
Akcióik már a hét végén tiltakozást váltottak ki, aktivistáik ugyanis Berlin szívében, a főváros egyik leghíresebb sugárútján, a Kurfürstendammon "garázdálkodtak". A széles, hosszú körúton a házak mellett előkelő üzletek, neves szállodák és éttermek sorakoznak. A környezetvédő aktivisták a gyalogosok szidalmazásai közepette ezúttal az üzletek kirakatait mázolták be színes festékkel.
Hétfőtől – fenyegetésüket beváltva – a berlini közlekedést bénították meg. Az úttesthez ragasztva magukat mintegy harminc helyen akadályozták a forgalmat. Már a fővárosba vezető utakon hatalmas dugók k alakultak ki.
A hatóságok mintegy 500 rendőrt vezényeltek ki a forgalmi akadályok megszüntetésére,
a híradások szerint több helyütt a rendőrök és a feltartóztatott gépkocsikból kiszállók igyekeztek a tüntetőket szó szerint az úttestről a járdára hurcolni.
A Berliner Zeitung beszámolója szerint sajátos tiltakozó megmozdulásaikkal több esetben is akadályozták a mentőautók közlekedését is, ami néhány hónappal ezelőtt ugyancsak Berlinben végzetes következményhez vezetett. A berlini ügyészség ugyanakkor épp a napokban úgy ítélte meg, hogy az Utolsó Nemzedék nem felelős egy kerékpáros nő tavaly októberben közlekedési baleset következtében bekövetkezett haláláért, azt nem a mentők késedelme okozta.
A klímaaktivisták szóvivője ezúttal is hangsúlyozta, hogy elítélik a kormányt a legfontosabb környezetvédelmi célkitűzések megvalósításának elhalasztásáért. Akcióikkal – mint fogalmazott – nyomást kívánnak gyakorolni a kormánykoalícióra.
A csoport több alkalommal is feltételkehez kötött párbeszédet sürgetett, ezt azonban a kormány elutasította. Értesülések szerint a hatóságok most mégis kötélnek állnak, és
a hét második felében találkozóra kerül sor a klímaaktivisták képviselői és Volker Wissing közlekedési miniszter között.
A Letzte Generation addig is tiltakozó akcióinak folytatását és a főváros teljes megbénítását helyezte kilátásba.
A legfrissebb felmérés szerint a berliniek 80 százaléka ellenzi a klímaaktivisták akcióit.
A politikusok megosztottak a klímaaktivistákkal szembeni fellépés tekintetében. Egyik legádázabb ellenségük, a konzervatív CSU vezető politikusa, Alexander Dobrindt a csoportot klímaanarchistáknak nevezte, és tevékenységüket az egykori hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) akcióihoz hasonlította. Dobrindt ezúttal a klímaaktivisták súlyos megbüntetését követelte, Marko Bushman igazságügyi miniszter azonban – legalábbis egyelőre – elutasította ezt. A miniszter ugyanakkor azzal vádolta az aktivistákat, hogy tiltakozó akcióikkal károsítják a klímavédelmet.
Karl Lauterbach egészségügyi miniszter felszólította a klímaaktivistákat, hogy akcióikkal ne akadályozzák a mentőket, illetve a betegszállítást.