Benjamin Berell Ferencz ortodox zsidó szülők gyermekeként született Erdélyben 1920-ban. Tíz hónapos volt, amikor családja az Egyesült Államokba emigrált az egyre erősödő antiszemitizmus elől.
A Harvardon jogot végzett, majd önkéntesnek jelentkezett a hadseregbe, ott volt több koncentrációs tábor felszabadításánál.
Ferencz 27 évesen, tárgyalási tapasztalat nélkül lett az 1947-es Einsatzgruppen-per főügyésze, amelyben 22 volt SS-parancsnokot vádoltak több mint egymillió zsidó meggyilkolásával a megszállt Kelet-Európában.
Miután lezajlott a fő háborús bűnösök pere a nürnbergi Nemzetközi Katonai Törvényszék előtt, az Egyesült Államok egy sor további nürnbergi pert is lefolytatott a háborús bűnösökkel szemben. A nürnbergi amerikai katonai törvényszék előtt folytatott kilencedik per az Einsatzgruppen (mozgó kivégzőosztagok) tagjaival foglalkozott, akiknek a feladata a zsidók és más személyek kivégzése volt a keleti front mögött.
A per során tizennégy halálos és öt életfogytiglani ítélet született.
A nürnbergi perek után Ferencz egy zsidó jótékonysági konzorciumnak dolgozott, amely segített a holokauszt túlélőinek visszaszerezni a nácik által ellopott ingatlanokat, otthonokat, üzleteket, műalkotásokat, zsidó vallási tárgyakat.
Tribute to Benjamin Ferencz who died at 103. An American lawyer born into a Hungarian Jewish family, he participated in the liberation of the camps. He was also a prosecutor at the Nuremberg Trials & later worked for the creation of international criminal justice @Fondation_Shoah pic.twitter.com/Fj4OP0sK12
— Claire Legras (@ClaireLegrasB) April 11, 2023
Benjamin Berell Ferencz élete hátralevő részében egy olyan nemzetközi bíróság létrehozását szorgalmazta, amely vádat emelhet háborús bűnökért bármely kormány vezetői ellen.
Álma 2002-ben megvalósult a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság megalapításával.
"Ben megingathatatlan célja egy békésebb és igazságosabb világ létrehozása felé közel nyolc évtizedet ölelt fel, és örökre meghatározta, hogyan reagálunk az emberiség legsúlyosabb bűneire" - mondta Sara Bloomfield, az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumának igazgatója.