III. Károly nagyon komolyan veszi az ügyet a Buckingham-palota közleménye szerint: ezt az állásfoglalást azt követően tették közzé, hogy a The Guardian korábban nem látott dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek egy rabszolgakereskedelemmel foglalkozó térsaság és Károly egy tizenhetedik századi őse közti kapcsolatról árulkodnak.
A palota közölte: független kutatás folyik a brit monarchia és a transzatlanti rabszolga-kereskedelem közötti történelmi kapcsolatok feltárására. A kutatást a királyi ház támogatja, hozzáférést biztosít a gyűjteményekhez és a feljegyzésekhez, köztük a királyi levéltárhoz – írja a Sky News.
"A kérdést Őfelsége mélységesen komolyan veszi. Ahogy Őfelsége a nemzetközösség kormányfőinek tavalyi ruandai fogadásán mondta: »Nem tudom leírni személyes fájdalmam mélységét, amelyet oly sokak szenvedése miatt érzek, miközben egyre jobban megértem a rabszolgaság tartós hatását.« A folyamat Őfelsége trónra lépése óta lendületesen és eltökélten folytatódik" – áll a Buckingham-palota közleményében.
A kutatás, amelyet a palota nagyon komplexnek nevez, 2026-ban zárulhat.
A The Guardian tulajdonosa, a Scott Trust nemrégiben nyilvánosan kért bocsánatot, miután egy független kutatás feltárta saját kapcsolatait a rabszolgasággal. A lap által közzétett dokumentum a Királyi Afrikai Társaság és III. Vilmos király közötti kapcsolatokat mutatja be.
Az 1689-ből származó dokumentum szerint Edward Colston, a társaság kormányzója 1000 font értékű részvényt ad át az akkori uralkodónak, III. Orániai Vilmosnak. Colston szobrát 2020-ban Bristolban ledöntötték és a városi kikötő öblébe lökték egy Black Lives Matter-megmozduláson. A Királyi Afrikai Társaságnak ő volt a kormányzóhelyettese a levél elküldésének idején. A társaság több százezer embert vitt Afrikából Európába rabszolgának.