A pápai állam közleményében arra hivatkozott, hogy a doktrína "nem része a katolikus egyház tanításának".
A Vatikán elismerte, hogy a 15. századi pápai dokumentumokat a gyarmati hatalmak arra használták fel, hogy legitimálják a rabszolgaságot is magában foglaló tevékenységeiket. A közlemény külön kiemelte az 1452-es Dum Diversas, az 1455-ös Romanus Pontifex és az 1493-as Inter Caetera pápai bullákat.
"A történelmi kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a szóban forgó pápai dokumentumok, amelyek egy bizonyos történelmi időszakban keletkeztek és politikai kérdésekhez kapcsolódtak, sohasem voltak a katolikus hit kifejeződésének tekinthetők" - áll a közleményben.
Ezeket a dokumentumokat
a "versengő gyarmati hatalmak politikai célokra használták fel, hogy igazolják az őslakosok elleni erkölcstelen cselekedeteket, amelyeket időnként az egyházi hatóságok ellenállása nélkül hajtottak végre"
- folytatta a Vatikán.
A bullák, amelyekkel a spanyol és portugál hódításokat igazolták Afrikában és Amerikában, "nem tükrözték megfelelően az őslakos népek egyenlő méltóságát és jogait" - derült ki a közleményből.
"Csak az tekinthető helyesnek, ha felismerjük ezeket a hibákat, elismerjük az asszimilációs politika szörnyű hatásait és az őslakosok által elszenvedett fájdalmat, és bocsánatot kérünk" - húzta alá a Vatikán.
A római katolikus egyházat régóta azzal vádolják, hogy bűnrészes a nyugati gyarmatosítók és leszármazottaik által elkövetett visszaélésekben, akik sok szörnyűséget követtek el a kereszténység nevében.
Ferenc pápa számos gesztust tett már az őslakosok felé
Az argentin születésű egyházfő tavaly Kanada sarkvidéki régiójába utazott, hogy bocsánatot kérjen az inuitok elnyomása miatt. 2007-ben Ferenc elődje, XVI. Benedek könyvet adott ki, amelyben elítélte a gazdag országokat amiatt, hogy kíméletlenül kifosztották Afrikát és más szegény régiókat, és "az Isten nélküli világ cinizmusát" exportálták nekik.