Az úszómedencéhez való, pőreséghez kötött hozzáférést ráadásul biztonsági őrök alkalmazásával akarták biztosítani. Az Almería provinciában található üdülőtelep nyolc ingatlantulajdonosa ugyanakkor úgy érezte, ehhez nincs joguk a nudistáknak.
A helyi bíróság először elutasította őket: ekkor fordultak a legfelsőbb bírósághoz. A naturisták azzal érveltek, a nyaralótelep közössége "erős naturista-nudista hivatástudattal" született, és hogy a meztelenség "nélkülözhetetlen" az olyan közösségi területeken, mint a medence és a kertek, de a bírák nem értettek egyet velük - írja a The Guardian.
Diszkriminálták azt, aki ruhát hord
A nem naturista életet élő ingatlantulajdonosokra erős nyomást gyakorolt az, hogy akaratuk ellenére rájuk erőltették volna olyan elvek követését, amelyek számukra nem komfortosak.
"Olyan légkör alakult ki, amely elviselhetetlen volt a panaszosok és sok más szomszéd számára,
akiket üldöztek, kényszerítettek és diszkrimináltak kizárólag azért, mert nem gyakorolták a nudizmust. Nyaralójuk a pihenés helyéből a szenvedés helyévé vált" - mondták a bírák. Egyúttal elmarasztalták az alsóbb fokú bíróságot, amiért az korábban elutasította a keresletet, azt feltételezve, hogy a naturizmus a közösségi terekben történő alkalmazása egyhangúan elfogadott elv volt.
Húsvét előtt tették kötelezővé a meztelen fürdést
A bírák szerint az ügy tényállása messze nem egyszerű dialektikus vita, aminek azt a korábbi bíróság látta, és olyan szabályok előírásáról szól, amelyek
súlyosan sértették az alapvető jogokat.
"Már korábban is voltak kísérletek a naturizmus kötelezővé tételére, majd 2017 nagyhetében az alperesek felbéreltek egy biztonsági céget, amely több őrt állított a medencéhez, és utasította őket, hogy tagadják meg a fürdőzés lehetőségét mindenkitől, aki nem meztelen" - mondták.
Pénzbeli kártérítést is kaptak
Döntésük szerint a szabályok nem voltak indokoltak, sértették a panaszosok magánélethez és szabad mozgáshoz való jogát, valamint diszkriminálták gondolataikat.
"Nem volt ok arra, hogy önkényesen - erőszakos cselekményekkel, például biztonsági őrök felbérlésével - megakadályozzák a panaszosokat abban, hogy a közösségi területeken élvezhessék az őket megillető jogokat, ha nem gyakorolják a nudizmust, ami ugyan
teljesen legitim és tiszteletre méltó személyes választás, de nem lehet indokolatlanul kikényszeríteni"
- fogalmaztak.
A felpereseknek fejenként 1000 eurós (384 ezer forint) kártérítést ítéltek meg az általuk elszenvedett eseményekért.