A gyanús eseteket az Egyenlítői Guineával közös határ mellett találták Kamerunban: bejelentették, hogy az ország történelme első Marburgvírus-kitörésével küzd. Az első hírek a múlt héten érkeztek az akkor még ismeretlen eredetű, halálos vérzést is okozó lázas megbetegedésről.
A fertőzés továbbterjedésének érdekében Kamerun korlátozza a határ menti mozgást - írja a CNN.
Gyorsan intézkedtek a hatóságok
"Hétfőn két gyanús esetet találtunk. Két 16 éves gyerekről van szó, egy fiúról és egy lányról, akik korábban nem utaztak az érintett egyenlítői-guineai területekre" – mondta Robert Mathurin Bidjang, a régió egészségügyi vezetője egy a kameruni fővárosban, Yaounde-ban tartott megbeszélésen.
42 embert helyeztek karanténba a két eset kapcsán,
a további kontaktkutatás folyamatban van. A WHO is fokozta a járványügyi felügyeletet Egyenlítői Guineában. A kis afrikai országban eddig 16 gyanús eset és 9 halálozás következett be Marburg-vírus miatt.
Nagy szerepe van a kontaktkutatásnak
A megbetegedés tünetei közé tartozik a láz, a fáradékonyság, illetve a véres hányás és hasmenés.
George Ameh, Kamerun WHO-tisztviselője kiemelte, mekkora jelentősége van a kontaktkutatásnak egy ilyen fertőző megbetegedés terjedésének kerülésében: azok segítségével végzik a mostani kitörés kapcsán is ezt a munkát, akik a koronavírus idején is foglalkoztak a kontaktok felkutatásával.
Oltás és gyógymód sincs a vírusra
Egyenlítői Guineában jelenleg 200 ember van karanténban, és itt is életbe léptettek a szabad mozgást korlátozó intézkedéseket.
A Marburg-vírus súlyosan fertőző, halálozása 88 százalékos.
Sem védőoltás nem létezik ellene, sem olyan kezelési mód, amely hatékonyan gyógyítaná. A WHO 30 napos tervet dolgoz ki a betegség megjelenésére reagálva, de biztató, hogy 48 órája egyik országból sem jelentettek újabb gyanús esetet.