A közös kül- és biztonságpolitika végrehajtásáról szóló éves jelentésről tartottak szavazást csütörtökön Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén. A képviselők többséggel fogadtak el egy dokumentumot, amelynek egyik paragrafusa lényegében arra szólítja fel az Európai Bizottságot: vizsgálja meg, Várhelyi Olivér bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztos tevékenysége nem sért-e uniós előírásokat. Mint lapunk beszámolt róla, az EP szerint a magyar bizottsági tag csorbítani igyekszik a jogállamiság megerősítését szolgáló reformok jelentőségét a csatlakozni szándékozó országokban - tudósított a Népszava. A vizsgálatot sürgető passzust 357 igen, 180 nem és 95 tartózkodás mellett fogadták el. A hvg.hu azt írja, a dokumentumban Várhelyi Olivért nem nevezték néven.
A Népszava tudósítása szerint az EP sajtótájékoztatóján Eric Mamer szóvivő elmondta: a bővítési politika nem egyetlen biztos, hanem a biztosok kollégiumának a kezében van. És a kollégium az, amelyik döntéseket hoz, vagy értékelést készít azokról az országokról, amelyek csatlakozásért folyamodtak.
A hvg.hu arról is ír, hogy a szociáldemokraták frakciója bírálta Várhelyi Olivért. "A Szocialisták és Demokraták frakciója azzal a feltétellel állapodott meg Várhelyi biztos jelöltségében, hogy csak az egész EU érdekében jár el. Nem a budapesti kormány érdekében" – jelentette ki Thijs Reuten, a jelentés árnyékelőadója. Hozzátette: három év elteltével komoly okuk van azt hinni, hogy "a biztos Orbán úr programját követi".
Fidesz: ez hisztériakeltés
"Méltatlan a Várhelyi Olivér európai uniós bővítési biztos ellen intézett politikai támadás, a biztos szakmai teljesítménye kiemelkedő, megnyilatkozásaiban az unió hivatalos álláspontját képviseli" - jelentette ki Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke Strasbourgban szerdán a Fidesz közleménye szerint. Úgy vélte, hisztériakeltés zajlik Várhelyi Olivér körül, amely - fogalmazott - figyelemelterelésként is szolgálhat a nemrég egy baloldali politikus ügye kapcsán kirobbant korrupciós botrányról.
Leszögezte: a bővítési biztos szakmai teljesítménye kiemelkedő, megnyilatkozásaiban az unió hivatalos álláspontját képviseli, amit alátámaszt az Európai Bizottság szóvivőjének álláspontja is. Eszerint a biztos munkája során a felülvizsgált módszertant alkalmazza, amely még inkább középpontba helyezi a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok tiszteletben tartását - hangsúlyozta.
Az EP-állásfoglalással kapcsolatban Gál Kinga azt mondta, a civil szervezetekre jellemző, aktivista típusú uniós parlamenti jelentések károsak az Európai Unió külpolitikájának egészére nézve.
A magyar képviselő hangoztatta: példa nélküli és méltatlan a Várhelyi Olivérrel szemben megfogalmazott bírálat, mert a magyar biztos "kulcsszerepet játszik abban, hogy az unió bővítési politikája újra lendületet kapott".
A bővítésellenes baloldal tényszerű bizonyítékok nélküli vádaskodása súlyos kockázat az Európai Unió jövője szempontjából, hiszen ez akár komoly akadályt is jelenthet a bővítés menetében - figyelmeztetett.
Várhelyi Olivér "az uniós csatlakozásra váró országok vonatkozásában olyan gyakorlati és az unió számára gazdasági haszonnal bíró szempontokat is figyelemben tart, mint az infrastruktúra és az energiahálózatok fejlesztése, a zöld energiára történő áttérés, illetőleg a hozzájárulás egyes kulcsfontosságú beruházásokhoz" - tette hozzá Gál Kinga.