Szomráky Béla szerint itt volt már az ideje, hogy rendőrkézre kerüljön Olaszország legkeresettebb bűnözője, hiszen Matteo Messina Denaro immáron harminc éve bujkált az igazságszolgáltatás elől.
"Egy nagyjából 60 éves, rendkívül szorgalmas maffiózóról van szó, akinek 1993-ban veszett nyoma. Addig szabadon garázdálkodott, a saját szavait idézném: mindazokkal, akiket megöltem vagy megölettem, meg tudnék tölteni egy temetőt" – mondta az Olaszország-szakértő.
Elmondása alapján Matteo Messina Denaro – támogatva őket vagy épp végrehajtójukként – „időben” csatlakozott az egykori nagy maffiafőnökökhöz, például Bernardo Provenzanóhoz vagy főleg Salvatore „Totó” Riinához. Utóbbi egy vérszomjas, de a maga olvasatában rendkívül erényes maffiavezér volt, aki több mint 300 embert öletett meg, harcba szállva a szicíliai fővárosi (palermói) maffiával. Részben már bizonyított, hogy az ő nevéhez fűződik Giovanni Falcone és Paolo Borsellino bírák „eltüntetése” 1992 májusában, illetve júniusában. Meggyilkolásukra azért került sor, mert a két bíró egy megtért bűnöző segítségével rájött, hogy a maffia milyen mélyen átszövi nemcsak a gazdasági, hanem a politikai életet is – magyarázta Szomráky Béla.
Hozzátette: amikor Borsellino merénylet áldozata lett Palermóban, nyoma veszett a híres piros noteszének (agenda rossa), amibe a még nem jegyzőkönyvezett nyomozati adatokat jegyzetelte, és ezt végül nagy valószínűséggel Matteo Messina Denaro kaparintotta meg. Bár máig nem nyert bizonyítást – és a notesz sem került elő –, de feltevések szerint, amikor 1993 januárjában az olasz csendőrség elkapta Totó Riinát, aki akkor a „kupolát” (Cuppola), a Cosa Nostra csúcsszervezetét irányította, az akkor fiatal Denaro, kihasználva, hogy furcsa mód nem kutatták át a Riina-házat, az ott található titkos széf teljes tartalmát elvitte, amivel aztán sakkban tarthatta három évtizeden keresztül egyfelől a feltörekvő „fiatal törököket” a maffiában, másrészt azokat a közép-, de akár magasabb szintű politikusokat is, akik valamilyen módon benne voltak a maffiaüzletekben – tette hozzá Szomráky Béla.